Sunday, Aug 2, 2020
HomePosts Tagged "брод" (Page 2)

Албанската полиција објави денеска дека Египќанец кој тврди дека албански бизнисмен му е должен 70.000 евра, киднапирал брод на бизнисменот заедно со двајца членови на екипаж. Полицијата денеска објави дека Абдел Мохамед Салам, (30) го напуштил албанскиот пристаниен град Драч со украден брод на кој биле

Read More

Во водите околу островот Крит во тек е спасувачка операција по „значителен број“ мигранти, откако се превртел брод со засега непознат број бегалци во него, соопштија грчките власти. Грчката крајбрежна стража информира дека бродот бил лоциран 75 наутички милји јужно од Крит, во меѓународни води и

Read More

Најмалку седум лица се удавени и 500 се спасени откако брод полн со мигранти се превртел во близина на брегот кај Либија, соопштува италјанската морнарица. Продолжува операцијата за спасување, додека бројот на жртвите би можел да биде поголем. Агенциите пренесуваат дека патролниот брод „Бетика“ примил повик за

Read More

Попладнево на регатата Латинско едро во Хрватска се превртел брод во кој биле хрватскиот министер за поморски сообраќај и инфраструктура Синиша Хајдаш Дончиќ, за туризам Дарко Лоренцин и министерот за екологија Михаел Змајловиќ. Хрватските медиуми соопштуваат дека ведаш пристигнале регатни патролни глисери за да пружат помош и нема

Read More

Познатиот брод Вис, на кој пловел Тито ќе биде потопен до крајот на годината за да стане туристичка атракција, единствена од ваков вид во Хрватска. Бродот на некогашната Југословенска воена морнарица ќе биде потопен на 30 метри длабочина. Бродот ќе биде потопен кај р'тот Камењак во

Read More

Општина Пустец денес презентираше соларно бродче кое заплови во водите на Преспанско Езеро. Истото ќе има функциоја да ги промовира туристичките вредности на општината. Станува збор за проектот „Green Boat“ (Зелен брод) финансиран од ИПА програмата на Европската унија за прекугранична соработка. Ова бродче општина Пустец

Read More

Научниците се уште ги мачи мистеријата за Англискиот воен брод Лондон кој натоварен со топови и барут пловел по Темза во 1665 година за да се бори во Англискиот канал против Холанѓаните. Но, бродот никогаш не дошол до целта, а 300 војници засекогаш исчезнаа во

Read More

Семејството Шмит кое со години нурка во длабочините на Атлантикот конечно пронајде вреден плен на злато од потонат шпански брод кој потекнува од 1715 година. Нивниот улов вреди речиси 1 милион долари и пронајдени се пеесетина златни монети од 18-ти век, како и голема количина

Read More

Најмалку 15 лица се удавија откако патнички брод кој пловел по Нил се судрил со товарен брод. По судирот бродот се превртел по што потонал. Шест лица се спасени, а капетанот е уапсен. Спасувачките операции продолжуваат, изјави портпаролот на Министерството за здравство на Египет.  

Read More