Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "злато"

Непознат сторител извршил тешка кражба и од куќа во село Арангел, кичевско украл евра, швајцарски франци и злато, со што направил штета од околу 30.000 евра. По кражбата побегнал во непознат правец. Тешката кражба била пријавена вчера околу 10.30 часот во полициско одделение Осломеј.

Read More

Во Мармарис, турските власти трагаат по 18 тони злато, за кое се претпоставува дека може да е закопано пред локалниот хотел, поврзан со заедницата на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, пишува „Дејли сабах“. Хотелот „Ангелски полуостров“ е меѓу ретките хотели во регионот за Халал туризам, чии сопственици,

Read More

Капитенот на Бразил Нејмар, која ја водеше оваа селекција до освојувањето на златото во Рио, после финалето во кое ја добија Германија, порача дека повеќе не сака да биде капитен. Бразил за прв пат во својата историја стана олимписки шампион, а најзаслужен за освојување на

Read More

Руските ракометарки ја совладаа репрезентацијата на Франција со 22:19. Оваа победа и овозможи на Русија да стигне до првото олимписко злато во женските ракометни натпреварувања од распадот на Советскиот Сојуз. Русија успешно ја совлада Норвешка во полуфиналето и сосема заслужено стигна до олипиското злато. Вијахрева

Read More

На руската атлетска штафета 4х100 метри одземен ѝ е златниот медал од Олимписките игри во Пекинг 2008 година, бидејќи атлетичарката Јулија Чермошанскаја била допингувана, објави Меѓународниот олимписки комитет (ИОК). Одлуката стапува во сила веднаш, бидејќи по два теста кај неа потврдено е присуство на забранетите супстаци

Read More

Двајцата историчари аматери кои тврдат дека го знаат местото на кое во подземен тунел е закопан нацистички воз со злато од Втората светска војна, вчера почнале со ископување во Полска. Пиотр Копер и Андреас Рихтер тврдат дека минатата година, користејќи георадар, откриле оклопен германски воз

Read More

Очекувано, спортистите на САД се најтроферните во досегашниот тек на на олимписките игри во Рио. Американците досега се закитија со 61 медал од кои дури 24 златни. Последниот златен кој го освоија пливачките во штафетната трка 4х100 метри мешано, е вкупно 1.000 златен медал за Американците во

Read More

Порториканката Моника Пуиг е првиот освојувач на златен медал за својата земја од тековните Олимписки игри во Рио. 22- годишната тенисерка во финалето од тенискиот турни во женска конкуренција ја совлада Анжелик Кербер со 2-1 во сетови, односно 6:4, 4:6, 6:1. Херцог, Павличенкова, Мугуруза, Зигмунд и Петра Квитова

Read More

Македонските каратисти продолжуваат со успешен настап на третите Европски универзитетски игри што се одржуваат во Хрватска. Откако женскиот карате тим кој настапува за Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, во борби го освои бронзениот медал, вчера обезбеди нов медал. Имено, Симона Заборска се пласира во

Read More

Компанијата „Еуромакс Рисорсис“ ја одржа првата јавна расправа за студијата за оцена на влијанието врз животната средина за предвидениот површински коп на рудникот за злато Иловица кој треба да ја преполови планината Огражден, веднаш над плодното Струмичко поле. Жестоката дебата изнесе бројни грижи за катастрофалните

Read More