Friday, Mar 23, 2018
HomeДЕНЕШНАСветСе преврте брод со мигранти крај Либија, најмалку седум лица се удавени

Се преврте брод со мигранти крај Либија, најмалку седум лица се удавени

migranti brod

Најмалку седум лица се удавени и 500 се спасени откако брод полн со мигранти се превртел во близина на брегот кај Либија, соопштува италјанската морнарица.

Продолжува операцијата за спасување, додека бројот на жртвите би можел да биде поголем.

Агенциите пренесуваат дека патролниот брод „Бетика“ примил повик за помош од бродот со мигрантите.