Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "Obama"

Американскиот претседател, Барак Обама изјави денеска дека коалицијата предводена од САД која се бори против Исламската држава во Сирија и Ирак ја принудила милитантната група на дефанзива, ја намалила нејзината територија и ги убила клучните лидери. „Варварската природа на организацијата го обединува светот и ја јакне

Read More

Американскиот претседател Барак Обама призна дека најголема грешка на неговата политика била воената интервенција во Либија. Запрашан да ја издвои најголемата грешка за време на претседателскиот мандат, Обама рече дека тоа е неуспехот во планирањето по интервенцијата во Либија, иако тогаш верувал дека тоа е

Read More

Откако пред само неколку дена американскиот претседател Барак Обама одби да се сретне со турскиот колега Реџеп Ердоган, сепак двајцата разговарале на маргините на самитот за нуклеарна безбедност, која започнува во САД. Тие разговарале за соработката на Анкара и Вашингтон во борбата против терористичката група „Исламска

Read More

Претседателот Обама е под силен притисок од државните институции бидејќи повеќе од шест месеци нема назначено генерален инспектор во ЦИА кој е задолжен за спроведување на стандардите и решава спорни предмети во кои се вклучени агенти или се донесени погрешни одлуки. Позицијата на генерален инспектор е

Read More

  Рускиот претседател Владимир Путин испратил порака со честитка за националниот празник на САД. Честитајќи му на Обама тој изјавил дека односите помеѓу Москва и Вашингтон се клучни за обезбедување меѓународна стабилност и покрај разликите помеѓу двете земји. Путин во својата изјава исто така истакнал дека

Read More

Владимир Путин е иницијатор за воспоставување на директна комуникација со Белата куќа и воспоставил директен повик со неговиот американски колега Обама за да дискутираат за глобалните безбедносни проблеми пред се со напредувањето на ИСИС во Сирија и ескалацијата на насилство во Украина. Доближувањето меѓу големите светски

Read More

Планот на Барак Обама за поразување на терористичката армија ИСИС пропаѓа, барем така велат најновите анализи од теренот каде се води тешка мисија за собирање на борци кои ќе им се спротистават на милитантите. Американската армија и нејзиниот главен командант Обама дадоа ветување дека нема

Read More