Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "Џон Кери"

Државниот секретар Џон Кери посочи дека турскиот претседател Ердоган треба да внимава со обвинувањата кои ги насочува против САД за наводна вмешаност на ЦИА во поттикнување и помош на пучистите кои се обидоа да изведат воен удар во Турција. Администрацијата на Обама по телефонската конференција со

Read More

Американскиот државен секретар, Џон Кери и министрите за надворешни работи на останатите шест земји од Г-7, седумте индустриски најразвиени држави во светот, во меморијалниот парк и музеј во Хирошима им оддадоа почит на 140.000 жртви на американското бомбардирање на 6 август 1945 година. Кери е првиот

Read More

Кубанскиот лидер Фидел Кастро бара стотици милиони долари оштета од САД поради петдецениската блокада на Куба и тешките последици врз економијата и развојот на земјата. Кастро се обрати во медиумите преку есеј со кој ја опишува неправдата и е јасна порака до Џон Кери, државниот

Read More

Утре треба да финишираат „нуклеарните“ преговори со Иран и повеќе светски сили предводени од САД и ЕУ со кои треба да се регулира нуклеарната програма на оваа земја од Блискиот исток и да се дадат насоки со кои ќе се спречи создавање на оружје за

Read More