Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "честитка"

Премиерот на Италија Паоло Џентилони испрати честитка до новиот премиер Зоран Заев за формирањето нова влада, соопшти денеска италијанската амбасада во Скопје. Џентилони исто така го поканил Заев да учествува на Самитот во Трст, кој се одржува во рамки на „Процесот Западен Балкан“. https://twitter.com/ItalyinMKD/status/870642288141193216 И шефот на италијанската

Read More

На 22 Конгрес на СДСМ, меѓу многуте делегати и гости, пристигна поранешниот претседател на партијата и Бранко Црвенковски. Актуелното раководство на партијата, го пречека Црвенковски со аплаузи, по што тој со сите се поздрави - објави А1он. Црвенковски најпрвин беше пречекан од Заев, со кого насмеано

Read More

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го честита 7 мај, денот на македонската полиција и безбедносните служби за кои смета дека се еден од најцврстите столбови на државата, кои ја гарантира нејзината стабилност и безбедност. Професионалците во полицијата сите овие години покажаа дека се на висина на задачата

Read More

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и католичките верници, како и до сите граѓани кои

Read More

Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска по повод Велигден испрати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко - методистичката црква. - Со особена радост и задоволство, на овој голем ден, сакам во свое лично

Read More

Претседателот на ДУИ Али Ахмети на верниците од христијанска вероисповед им ги честиташе Велигденските празници. „Почитувани верници, имам чест и задоволство во името на сите членови и Демократската Унија за Интеграција, и во мое лично име, да ви упатам честитка по повод големиот празник Велигден, празникот

Read More

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија Архиепископ Охридски и Македонски, г.г. Стефан, на свештенството, монаштвото и на сите православни верници. „Ми претставува особено задоволство, во свое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, Вам, на членовите на Светиот

Read More

Претседателот, Ѓорѓе Иванов на верниците им го честита големиот христијански празник Велигден. Во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението, вели тој во честитката. „Со овој чин Спасителот ни дарува слобода во љубовта, избавувајќи нè

Read More

Кралицата на Обединетото Кралство Елизабета Втора упати честитка по повод 25-годишнината од независноста на Република Македонија, во која ни посака среќа и напредок во периодот кој следува. „Ми причинува огромно задоволство да ви испратам најтопли честитки за прославата на вашиот Ден на независноста, заедно со

Read More

По повод Националниот празник на САД, 4 јули – Денот на независноста, Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до претседателот на САД, Барак Обама и во истата побара САД да ја засилат поддршката за прием на Македонија во НАТО: „Почитуван господине Претседателе, По повод 4 јули - Денот

Read More