Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "топлотен бран"

Владата на Република Македонија на својата 22. седница денеска ќе расправа за повеќе точки, меѓу кои и смена на раководители на институции. Членовите на владата ќе ја разгледаат информацијата на Центарот за управување со кризи за активностите поврзани со кризната состојба на дел од територијата на

Read More

Министерството за здравство препорача граѓаните да бидат внимателни со изложувањето на високите температури кои денеска и утре ќе ја зафатат змејава. „Се препорачува граѓаните да бидат внимателни, имајќи предвид дека изложеноста на повисоки температури, без претходна постепена адаптација, создава чувство на поинтензивна топлина слична на онаа

Read More

Територијата на цела Македонија денеска ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, најави метеоалармот од Управата за хидрометеоролошки работи. Утринските температури ќе се движат од 14 до 22, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 33 до 40 степени.

Read More

Внимавајте - Македонија ќе биде зафатена со топлотен бран од жолта (алертна) фаза. Денеска температурите ќе достигнат до 40 степени Целзиусови. Граѓаните од цела држава потребно е да ги почитуваат општите препораки за населението за заштита од високите температури, како што се: заштита од директна сончева

Read More

До петок се очекува температурите да бидат прилично високи и некарактеристични за овој период од годината, најавува УХМР. Ваквата драстична промена предизвикува промени во здравствената состојба кај луѓето, посебно оние кои се хронично болни. Според најавите, во петок може да имаме и жолта фаза во дел

Read More

По неколкудневното екстремно жешко време се превземени првите кризни мерки кои предвидуваат ослободување од работа на бремените жени и на хронично болните над 60 годиншна возраст, како едни од најпогодените во групата на лица со висок ризик. Владата ја донесе оваа одлука по предлог на Министерството

Read More

Германската престолнина веќе неколку дена наназад е зафатена од топлотен бран. Од метеоролошката служба објавено е дека во градот Кицинген вчера биле измерени рекордни 40,3 степени Целзиусови. Досегашниот рекорд бил 40,2 степени Целзиусови измерени во далечната 1881. година, откако се водат метеоролошки податоци. Топлотниот бран преовладува и

Read More