Saturday, Mar 6, 2021
HomePosts Tagged "мртви"

Индија се вклучи во пружањето помош на Шри Ланка, откако во монсуснските поплави загинаа најмалку 103 лица, а околу 230 илјади мораа да ги напуштат своите домови. Вкупно 113 лица се сметаат за исчезнати. Поројните дождови предизвикаа големи поплави и свлечишта во јужниот и во западниот

Read More

Најамалку 19 лица загинаа откако експлозија одекна во концертната сала во Манчестер, Велика Британија каде настапувала поп пејачката Аријана гранде. Британската полиција соопшти дека вечерва се случила огромна експлозија неколку минути по завршувањето на концертот. Портпаролот на Гранде изјавил, "Аријана е добро. Се' уште се истражува

Read More

По неколку недели тензични и насилни протести во Венецуела, во кои 22 луѓе досега загинаа, Венецуелците вчера излегоа облечени во бело во знак на жалост. Во Каракас неодамна во еден ден загинаа 13 луѓе на протестите. Девет од нив починаа по електрошокови а уште тројца

Read More

Вооружен напаѓач отвори оган во канцеларија на Далечниот исток на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), при што три лица загинаа, вклучувајќи го и напаѓачот. ФСБ соопшти дека мажот ги минал детекторите за метал, влегол во холот на ФСБ во Хабаровск и отворил оган кон

Read More

Напаѓач пукал кон две лица во Лас Вегас САД, од кои едно лице починало, пренесува полицијата. Напаѓачот се затворил во автобус, а преговарачките полициски тимови се на лице место, пренесува телевизијата СиЕнЕн. Напаѓачот во автобусот е забарикадиран, а нема потврдена информација за втор напаѓач. Автобусот

Read More

Полицијата соопшти дека осум лица загинале, а многумина се повредени во нападите пред Британскиот парламент и на мостот Вестминистер во центарот на Лондон. Како што пренесува Гардијан, меѓу загинатите се и еден полицаец и напаѓачот, а најмалку 20 лица се повредени. Полицијата го третира нападот

Read More

Најмалку 38 лица загинале во серија бомбашки напади на воени и на владини цели во Сирија, јавиле сириските државни медиуми, пренесуваат светските агенции. Нападите биле изведени во кратки временски интервали во градовите Тартус, Хомс, околината на Дамаск и во уште неколку други градови кои се

Read More

Најмалку 10 луѓе загинаа, а 60 се повредени во експлозија на пазар во филипинскиот град Давао. - Нејасна е причината за експлозијата на пазарот во Давао, што е на 960 километри јужно од Манила - изјави Ернесто Абела, портпарол на филипинскиот претседател. Полициски извори наведуваат дека причина

Read More

Понекогаш е шокантно да се дознае дека насмеаните, особено оние млади лица кои не забавувале од малите екрани повеќе не се меѓу нас. Еден од нив е Бред Ренфро, момчето кое ги освои нашите срца во големиот хит – филмот „Sleepers” во кој глумеа и Бред

Read More

Напаѓач пукал попладнево од огнено оружје во болница во словенечкиот град Изола врз лекар и двајца полицајци, објавија словенечките медиуми, а во извештаите се наведува дека напаѓачот по инцидентот е убиен од полицијата. Електронското издание на љубљанскиот дневен весник Delo пренесува дека еден полицаец починал

Read More