Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "London"

Македонци од Лондон најавија дека во сабота во прочуениот Хајд Парк во Лондон каде се одржуваат политички митинзи и секој може слободно да говори на општествени теми ќе се соберат на протест за поддршка на „Шарената револуција“ или поточно на граѓанските активности во изминатите десет

Read More

Исламската држава денес објави видео каде најавува дека се можни нови напади на запад, а како потенцијални локации ги наведува Рим, Лондон и Берлин. -„Вчера беше Париз, а денес Брисел, Алах знае каде ќе биде утре, можеби во Лондон или Берлин или Рим“, изјави припадник на

Read More

Прв пат по многу години од својата кариера бендот „Ролин стоунс“ ќе има своја изложба каде ќе биде претставено целото  нивно творештво. Изложбата е наречена „Егзибиционизам“ и ќе биде отворена утре во лондонската галерија „Сачи“. Се очекува голема заинтересираност, а самата изложба ќе биде достапна за

Read More

Животот во Лондон е поскап отколку во било кој друг град во светот. Британската престолнина е со највисоки наемни трошоци и со највисок удел од она што економијата го има произведено, покажува индексот на Live / Work Index, кој се мери секоја година од консултантска

Read More

Тенисерот Енди Мареј прави чуда по улиците на Лондон. Погледнете на што се е способен англискиот тенисер. Видеото е снимено во 2010-та година и се одвива во време на припремите за Вимблдон, уживајте.

Read More

Шефот на британскиот Home Office, Тереза Меј и францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев, вчеравечер во Лондон одржаа итен состанок на кој официјален Лондон и Париз се договорија за интензивирање на заедничките мерки во настојувањето да се спречи минувањето на илегалните имигранти, дојденци од Етиопија,

Read More

Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн ќе се обиде да блокира каков било обид на Европската унија да ја вклучи британската фунта во новата програма за финансиска помош за Грција. Озборн нагласи дека неговата земја не сака да учествува во рефинансирањето на Грција. Тој ова го

Read More

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, со победа ја започна одбраната на титулата. Минатогодишниот освојувач без поголеми потешкотии дојде до победа против германецот Колшрајбер. Тој до својата осма победа против германецот стигна откако по одиграни два часа и три минути, беше подобар во три идентични сета (6:4,6:4,6:4) .  Противник на Ѓоковиќ во второто

Read More