Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "Министерство за одбрана"

Одбранбената соработка меѓу Република Македонија и Обединетото Кралство се реализира на исклучително високо ниво и двете земји ќе вложат дополнителни напори за нејзино унапредување, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија, Чарлс Герет на денешната средба во Министерството. Министерката Шекеринска,

Read More

Пожарот што избувна во Министерството за одбрана е предизвикан поради лошите електрични инсталации во објектот. При пожарот бил зафатен дел од покривната конструкција. Пожарот бил брзо скротен од екипа на противпожарните служби, а материјалната штета дополнително ќе се утврдува. Во пожарот нема повредени лица. Извор: kajgana.mk

Read More

Министеството за одбрана и Армијата на Република Македонија денеска во осум средни училишта во Велес, Прилеп, Центар, Гостивар, Стумица и во Штип ќе го почнат проектот за популаризација на воениот рок за служба во АРМ, кој ќе се реализира до крајот на април во средните

Read More

Американскиот министер за одбрана Ештон Картер го именува поранешниот генерал во американската армија, Џон Абизејд за специјален советник на украинскиот министер за одбрана, соопшти Пентагон. Во соопштението се наведува дека Абизејд ќе биде советник на министерот Степан Полторак, чија држава настојува да ја зајакне демократската цивилна

Read More

Семејството Чонтеви се уште трага по исчезнатиот Робертино кој пред една недела му се изгуби секаква трага. Тој исчезна на 24-ти откако од домот излегол со својот автомобил упатувајќи се кон Велес. Робертино е висок 170 см и е роден во 1971 година, вработен е во

Read More

Синдикатот на одбраната и безбедноста (СОБ) и Независниот синдикат на професионалните војници (НСПВМ) денеска на прес-конференција побараа да им се зголеми платата за 20 проценти, да се реши проблемот со организираниот превоз, да се исплатат заостанати дневници, патни трошоци и закупнини. Од СОБ и од НСПВМ

Read More

Пилотската професија за многумина се чини дека е невозможна со оглед на врвните способности кои треба да ги поседува еден кандидат, но и ограничениот пристап до образовните институции. Затоа Центарот за обука на пилоти денеска во касарната во Петровец им овозможи на сите млади лица,

Read More

Синдикатот на одбраната и безбедноста најави протест на 21 мај со кој ќе направат обид да го привлечат вниманието на Министерството за одбрана кое не превзема никакви мерки за подобрување на стандардот на војниците, а доколку нивните барања не бидат исполнети ќе се штрајкува. „Синдикатот како

Read More

Зоран Јолевски министерот за одбрана ги повика младите до 28 години да се пријават на конкурсот за обука на пилоти за потребите на македонската армија. Во центарот за обука беше промовирана шестата генерација на кандидати кои ќе ја посетуваат обуката предводена од израелски инструктури и

Read More

Објавени се решенијата за вработување на нови 125 професионални војници во специјалните единици и другите родови во Армијата од страна на Министерството за одбрана. Процесот за селекција на војниците опфатил 24-дневен селективен курс кој бил организиран и воден од припадниците на полкот за Специјални единици. Министерот за

Read More