Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "Pentagon"

Најопасните хакери на сите времиња на едно место. Некои довеле до работ на нуклеарна катастрофа, некои речиси предизвикале интернационални конфликти. Кевин Митник, алиас „The condor“ започнал со хакирање многу млад, хакирајќи го системот за метро за да се вози бесплатно, завршувајќи со хакирање на Пентагон и извлекувајќи информации

Read More

Русија иницираше „софиситциран сајбер напад“ врз системот за електронска пошта на Министерството за одбрана на САД, јави телевизијата Ен-Би-Си, повикувајќи се на изјава на официјален американски претставник. Според телевизијата, нападот бил извршен „околу 25 јули“ и со него била загрозена електронската пошта на околу 5.000 воени

Read More

Во Сирија е убиен Мухсин ал-Фадли, клучна фигура на огранокот на Ал Каеда. Тој е убиен во напад на коалициските сили, предводени од САД, соопштува портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис. Ал-Фадли бил „еден од само неколкумнината доверливи лидери на Ал Каеда кој однапред ја имал

Read More

Планот на Барак Обама за поразување на терористичката армија ИСИС пропаѓа, барем така велат најновите анализи од теренот каде се води тешка мисија за собирање на борци кои ќе им се спротистават на милитантите. Американската армија и нејзиниот главен командант Обама дадоа ветување дека нема

Read More