Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "плата"

Скопски пазар вчера им исплати на своите вработени помалку од половина плата и придонеси за јануари во обид да ја смири состојбата во компанијата. Според вработените, фирмата, која должи примања и придонеси за последните три месеци, вчера исплатила 45% од платата за јануари, како и

Read More

Во Македонија 17,8 проценти од работниците што имаат формален договор за вработување, добиле плата во плик во 2017 година, покажува истражувањето „Плата во плик“ на „Фајненс тинк“. „Платата во плик е најзастапена кај примателите на минимална плата. Дури 62 проценти од работниците осигурани на минимална

Read More

Eфектот од зголемувањето на минималната плата и зголемувањето од 2 процента кај вработените во градинките ќе биде до 2.040 денари во зависност од нивното работно место, рече денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. – Основната бруто-плата пред зголемувањето од 2 процента за септември

Read More

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која заедно со министерот за финасии, Драган Тевдовски, ја посети касарната во Штип, информираше дека сите припадници на Армијата на Република Македонија од јануари 2018 година ќе добијат зголемување на платите за 10 проценти. Таа посочи дека изминатите години не се

Read More
POST TAGS:

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, се сретна со претставниците на синдикатот на вработените во фабриката за шински возила „Колска“ од Велес, кои подолг период не зеле плати. „Проблемите се со подолг рок и се влечат веќе со години. Владата ќе го реши проблемот и вработените

Read More

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски денеска најави дека ќе биде поднесена е кривична пријава против поранешниот генерален секретар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски бидејќи со вработувањето на 600 лица во Државниот секретаријат кои не оделе на работа, а земале плата, го оштетил буџетот

Read More

Просечната месечна нето-плата по вработен во април изнесува 22.672 денари и во однос на истиот месец лани бечежи зголемување од 1,4 отсто, објави Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување е резултат, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна нето-плата исплатена во секторите информации и комуникации (22,4

Read More

Државниот Завод за ревизија, во конечниот Извештај за 2015 година за Јавното претпријатие „Улици и патишта“, Скопје открива серија неправилности и изразува неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи на претпријатието, пишува „Макфакс“. Ревизијата констатира слабости при работењето на главниот магацин. Во Извештајот пишува

Read More

Во протест од доцнењето на исплатата на платата и нејзино селективно зголемување на дел од вработените, машинскиот пероснал на Македонски Железници – Транспорт, од 7 часот утринава го стартуваше највениот штрајк, пренесува „Радио МОФ“. Машинистите бараат зголемување и урамнотежување на коефициентот на сите машинисти, процентите на

Read More

Последното од низата скандалозни медиумски случувања е згаснувањето на некогаш многутиражните дневни весници „Утрински весник“ и „Вест“. Од менаџментот на компанијата „МПМ“ беше истакнато дека весниците ќе излегуваат само во електронска форма и дека повеќето од вработените ќе бидат отпуштени од работа, а затворањето на

Read More