Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "АРМ"

Министрите за одбрана на Македонија и на Бугарија, Радмила Шекеринска и Красимир Каракачанов, вчера, во рамките на заедничката седница на двете влади, во Струмица потпишаа аранжман за соработка за обука на војници и на подофицери – возачи и механичари на тенк Т-72, соопшти денеска Министерството

Read More

По паузата за време на локалните избори, претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре во 11 часот ја закажа 18. седница. Помеѓу точките на дневен ред се изменувањето на одлуката за испраќање припадник на АРМ за учество во мировната операција на Обединетите нации, УНИФИЛ во Либан,

Read More

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која заедно со министерот за финасии, Драган Тевдовски, ја посети касарната во Штип, информираше дека сите припадници на Армијата на Република Македонија од јануари 2018 година ќе добијат зголемување на платите за 10 проценти. Таа посочи дека изминатите години не се

Read More
POST TAGS:

Армијата на Република Македонија денеска одбележува 25 години од формирањето. Централната свеченост е најавена за вечер во 19 часот на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, во присуство на претставници од државни институции, локални самоуправи, амбасади, граѓански здруженија и други. На свеченоста, според најавата

Read More
POST TAGS:

Сили на АРМ се ангажирани за спречување на пожарот кај Лутоец - м.в. Змијарник, кој се уште е активен, за да не се прошири кон с.Требовље. Оштетени се три дрвени столбови за напојување на електрична енергија на населеното место с.Близанско. Пожарот во с.Девич е ставен

Read More

„Силно ќе се залагам за зголемување на буџетот на АРМ и за подобрување на професионализацијата во неа. Армијата да биде забрането место за сите политички партии, вклучително и за партијата од која доаѓам“, нагласила министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со началникот на

Read More

Армијата на Република Македонија и Црвениот крст на РМ денеска на воениот стадион во градски парк во Скопје ќе реализираат заедничка вежбовна активност на која ќе бидат претставени постапки за спасување животи при кризни состојби. На свеченоста ќе присуствуваат претставници на АРМ, Црвениот крст на РМ

Read More

Хеликоптери на АРМ околу пладне исплашија скопјани, откако триесетина минути летаа над централното подрачје на Скопје. Од Генералштабот на АРМ, за „Мета“ велат дека нема причини за паника, бидејќи не станува збор за никаква вонредна ситуација, туку во прашање се редовни вежбовни активности – и

Read More

Фотографиите и снимките од напаѓачите во Собранието се шират по интернет, а полицијата се уште трага по нив. До нашата редакција стигна информација дека двајца од оние кои меѓу првите го пробија полицискиот кордон, не само што се припадници на АРМ, туку и професори на

Read More

Три возила на АРМ се судрија на автопатот Скопје-Велес. Според информациите од МВР, во 12,30 ч. на Автопат Скопје-Велес, кај место викано Сопот случена е сообраќајна незгода помеѓу три службени возила на АРМ кои се движеле во конвој. Од незгодата во ГОБ Велес префрлени се

Read More