Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "Украина"

Актерот Стивен Сегал кој во 90-тите години се прочу со голем број на акциони филмови денес е „главната“ закана за Украина. Власти во Киев му забранија на американскиот актер Стивен Сегал да влегува на нивна територија во следните пет години и притоа го прогласија за

Read More

Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) соопшти денеска дека еден нејзин припадник загинал откако патролното возило, во кое се наоѓал, преминало преку мина во источниот дел на Украина, што е под контрола на проруските сили. Министерот за надворешни работи на Австрија и претседавач на

Read More

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) би можела да ѝ го одземе правото на Украина да биде домаќин на „Песна на Евровизија 2017“ доколку до крајот на следната недела не се реши ситуацијата со претставничката на Русија. Ова го изјавила претседателката на ЕБУ, Ингрид Делтенре, според која

Read More

Поранешниот пратеник на руската државна Дума, Денис Вороненков денеска е убиен во центарот на Киев. Украинскиот претседател Петро Порошенко веднаш по убиството изјави дека станува збор за „руски државен тероризам“. Тој додаде дека Вороненко бил еден од главните сведоци за руската агресија во Украина, а особено за

Read More

Финалето од лигата на шампионите 2018 година ќе се игра во Киев, потврди денес член на извршниот одбор на Европската фудбалска Унија УЕФА, Франтишек Лауринец. Украина во 2018 година ќе биде домаќин на најважниот натпревар од европското клупско натпреварување еден месец пред да започне Светското

Read More

Американскиот министер за одбрана Ештон Картер го именува поранешниот генерал во американската армија, Џон Абизејд за специјален советник на украинскиот министер за одбрана, соопшти Пентагон. Во соопштението се наведува дека Абизејд ќе биде советник на министерот Степан Полторак, чија држава настојува да ја зајакне демократската цивилна

Read More

Рускиот новинар Александар Шчетинин е пронајден мртов во својот стан во Киев, соопшти украинската полиција. Како што се наведува во соопштението, Шчетинин е пронајден мртов на балконот со прострелна рана во главата, а се претпоставува дека смртта настапила во саботата вечер. На местото на злосторството пронајден е

Read More

Украина подготвува судска постапка против Русија пред Меѓународниот суд на ОН во Хаг, изјави украинскиот министер за правда Павел Петренко. Претходно Киев веќе има покренато четири парници против Русија пред Европскиот суд за човекови права, со кои бара од Москва отштета за случувањата на Крим и

Read More

Украинскиот амбасадор во Македонија, Јуриј Гончарук, во интервју за Телма потврдува дека меѓу личностите кои стојат зад сомнителниот капитал кој се обидува да го презеде Макшетрол има луѓе со меѓународни потерници, еден од нив е Сергеј Курченко, близок соработник на поранешниот украински претседател Јанукович, кој е на црната листа

Read More

Украинскиот заменик министер за здравство Роман Василишин е уапсен поради наводно предводење на група луѓе кои се сомничат за корупција, односно на кои пациентите дополнително им плаќале за операции и други основни здравствени услуги, соопшти денеска безбедносната служба на Украина. - Бевме шокирани од она што

Read More