Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "вработување"

Отпуштања од јавната администрација нема да има, а вработувања ќе има согласно потребите и процесот ќе биде транспарентен, одговори на новинарско прашање министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на промоцијата на проектот „Една точка на услуги“. Тој додаде дека, веќе има природен одлив од

Read More

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска ја промовираше кампањата „Веруваме во тебе, вложуваме во тебе, ЕУ за тебе“, со која Европската Унија ќе обезбеди 37,5 милиони евра за унапредување на состојбите во секторите вработување, образование и социјална инклузија, финансирани од ИПА

Read More

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски обвини дека поранешниот генерален секретар Кирил Божиновски со вработување на 600 лица во Државниот секретаријат кои земале плата, а не оделе на работа го оштетил буџетот на Република Македонија за 824 илјади евра, пренесува „А1он“. Како што информираше Рашковски вработените

Read More

Министерството за внатрешни работи распиша јавен оглас за вработување на 500 нови полицајци, од кои 360 ќе бидат распределени во СВР Скопје, во СВР Охрид – 30, во Битола, Струмица, Штип, Куманово и во Велес по 20 полицајци и во СВР Тетово – 10 полицајци. Од

Read More

Функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои имаа клучни позиции во владите на Груевски по повлекувањето од државните функции  немаат проблеми со вработувањето бидејќи добиваат постојани приходи од својата партија. Тука се споменуваат имињата на Мартин Протуѓер, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски и Иво Котевски, пренесува Телевизија 24. Секако, ова не

Read More

Министерството за образование и наука објави оглас за вработување на наставници за реализирање на дополнителна настава за основно образование на мајчин јазик за децата на граѓаните на Република Македонија кои престојуваат во странство. Огласот конкретно се однесува на работа во Кралството Шведска, а ангажманот ќе

Read More

Гледач на Сител денеска во етер си призна дека го купил своето работно место за 3 илјади евра и дека сега кога ќе дојде СДСМ на власт нема кој да му ги врати паритe, пишува „Стандард“. Јас си го купив моето работно место 3000 евра. Работам

Read More

Синдикатот на дипломатската служба се сомнева дека МНР распределува дипломати низ амбасадите и конзулатите за да згрижи партиски кадри и тоа на нетранспарентен начин. Според синдикалниот претседател Сашко Тодоровски, 20-тте интерни конкурси во МНР се објавуваат во екот на институционалната блокада и без притоа да

Read More

Вработените во весниците на МПМ, „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ денеска спонтано се собраа на протест пред редакциите за да искажат револт од најновите случувања во компанијата. Утринава добиле мејл со кој им се наложува да се пријават и да испратат биографија за вработување во новата фирма

Read More

Техничката влада на претеникот Емил Димитриев, која воедно е во оставка, си вработува како влада со мандат, иако според мислење на Државната комисија за спречување на корупција, тоа не смее да го прави од распишување на изборите, пишува „А1он“. Техничката влада на Димитриев по изборите на

Read More