Wednesday, Sep 23, 2020
HomePosts Tagged "Радмила Шеќеринска"

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на свoјата фејсбук-страница објави фотографија од македонските и од бугарските министри како се возат во комби, со наслов „Добрососедство… #МКБГ во Струмица“. Освен Шекеринска, на сликата се и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за информатичко општество и

Read More

Mинистерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и хравстаката претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска во Загреб ги потврдија одличните билатерални односи меѓу двете земји и поддршката од Хрватска за интеграција на Македонија во НАТО и во Европската Унија. – Имате сили, имате многу пријатели, имате искрена и безрезервна поддршка

Read More

Панче Ангелов, кој ја нападна Радмила Шекеринска, тогаш пратеничка, а сега актуелна министерка за одбрана, за време на насилствата во Собранието на 27 април годинава, денеска од Кривичниот суд во Скопје е осуден на затворска казна од четири години. Инаку, за кривично дело насилство предвидена е

Read More

За виновен се изјасни обвинетиот за напад на Радмила Шеќеринска, во Собранието на 27 април 2017 година. На денешното судско рочиште обвинетиот Панче Ангелов изјави дека се чувствува виновен за кривичното дело што е наведено во обвинителниот акт. Тој ја повлече за коса Шеќеринска, откако беше

Read More

Во Кривичниот суд денеска треба да одржи ново рочиште за Панче Ангелов, кој на 27 април годинава во Собранието на Република Македонија ја нападна Радмила Шекеринска. Адвокатот на Ангелов, кому му се суди за насилство на претходното рочиште побара одложување бидејќи, според тоа што

Read More

Заменик-престедателката на СДСМ, Радмила Шекеринска на митингот на СДСМ и Коалицијата во Гостивар кажа дека целта на централната власт е да се приближи на локалната и да биде сервис на општините, за граѓаните да имаат подобри услови за живот. – Парите ќе ги насочиме за решавање

Read More

Вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска заедно со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров престојуваат во посета на Брисел каде денеска ќе учествуваат на состанокот на Северно-атлантскиот совет со Република Македонија (NAC+1), јавува МИА. На состанокот со амбасадорите на Северно-атлантскиот совет со кој ќе претседава

Read More

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со амбасадорот Томас Осовски, ополномоштеник за ЕУ-политики при германското МНР. Од Министерството за одбрана информираа дека на средбата соговорниците разговарале за реформските политики на владата, спроведувањето на планот 3-6-9 и новиот импулс на добрососедски односи. – Владата

Read More

Панче Ангелов кој на крвавиот четврток на 27 април во Собранието ја нападна Радмила Шекеринска вчера седна на обвинителната клупа. Неговиот адвокат, кој му е доделен по службена должност, рече дека обвинетиот го гледа првпат во судницата бидејќи немал ниту мобилен ниту фиксен телефон за

Read More

Во Кривичен суд во Скопје за утре е закажано судењето за нападот врз Радмила Шекеринска за време на настаните во Собранието од 27 април. Обвинението за кривичното дело насилство Јавното обвинителство го поднесе во август. За ова дело предвидена е казна затвор од три до десет години. Напаѓачот

Read More