Saturday, Jul 4, 2020
HomePosts Tagged "штрајк"

Денеска ќе биде во прекин сообраќајот за сите видови возила на границата помеѓу Македонија и Грција, освен за пешаци, поради штрајк на грчките царински служби, информираат од Министерство за внатрешни работи. „Прекинот на сообраќајот на граничниот премин Богородица ќе биде од 6 часот утре до 6

Read More

Јавното претпријатие „МЖ – Инфраструктура“ најостро го осудува штрајкот на машинскиот персонал во „МЖ – Транспорт“, се вели во соопштението на компанијата. „Во целата оваа ситуација „МЖ – Инфраструктура“ и „МЖ – Транспорт“ се заложници на една група работници – машиновозачи, бидејќи не постои друг оператор

Read More

Долги колони автомобили и автобуси има на граничниот премин Евзони поради штрајкот на грчките цариници, кој почна на полноќ, потврдија за „Мета“ од грчкиот граничен премин. Како што соопштија, на преминот Евзони, на секои 60 минути границата се отвора за минување на возила во траење од

Read More

Патувањето кон Грција утре ќе биде отежнато поради 24-часовниот штрајк на грчките цариници кои реагираат поради владините мерки за штедење. Од граничните премини Евзони и Дојрани велат дека границите ќе бидат затворени од полноќ вечерва до полноќ в четврток, а работата ќе се нормализира в

Read More

Бродовите во Грција во вторник и во среда ќе останат во пристаништата, вака реши синдикатот на морнарите, кој прогласи 48-часовен штрајк, пишува Ekathimerini. Морнарите протестираат против реформите во социјалниот систем и против измените во регулативите на пазарот на трудот, кои владата на Грција им ги вети

Read More

Работничкото незадоволство во Источна Македонија се шири од град во град - пренесува Цивил Денеска во Пробиштип работничките од текстилната фабрика „Мартекс“, штрајкуваа за своите заработени плати за февруари и март. Изминатите неколку дена работничките престанале со работа, во знак на протест за доцнењето на

Read More

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска го поддржа штрајкот на текстилните работнички и работници од Крива Паланка, вработени во Друштвото за производство на чевли и трговија КАДОРО ОТТО ДООЕЛ експорт-импорт Крива Паланка. Вработените повеќе денови штрајкува во дворот на фабриката поради неисплатени плати и придонеси

Read More

Незадоволни од актуелниот статус и нееднаквоста во третманот пред судската и извршната власт, вработените во судската служба најавија повторно радикализирање на нивните активности во насока на исполнување на барањата за повисоки плати. Тие инсистираат на изедначување на статусот што го имаат како вработени во судската администрација

Read More

Штрајкот на судската администрација останува во мирување, но правната битка продолжува во институциите – соопшти денеска претседателот на УПОЗ, пеце Грујоски. Синдикатот соопшти дека штрајкот не е завршен, а кога ќе се активира повторно зависи од исходот на политичките преговори. Тие велат дека ја

Read More

Вработените во МЗТ Леарница – Скопје веќе една недела, односно од петок 12.08.2016 година протестираат поради неисплатени плати од минатата година, соопштија од Синдикатот на индустрија енергетика и рударство (СИЕР). Штрајкот се одвива пред управната зграда и беше предизвикан од објавата на работодавачот дека ги прекинува

Read More