Tuesday, Jun 30, 2020
HomePosts Tagged "превоз"

Директорот на средното училиште „Таки Даскало“ од Битола, во текот на учебната 2015/2016 исплатил повеќе пари на превозник отколку што реално требало и затоа доби кривична пријава од СВР Битола за злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата В.Т.(52) од Битола, иако од благајникот му

Read More

Хартиените билети за градскиот превоз со возилата ЈСП се целосно повлечени од продажба и корисниците ќе мора да ги активираат новите електронски картички или пак да купат билет од возачот. Исто така воведена е и можност за плаќање на билет со мобилен телефон преку испраќање

Read More

Синдикатот на одбраната и безбедноста (СОБ) и Независниот синдикат на професионалните војници (НСПВМ) денеска на прес-конференција побараа да им се зголеми платата за 20 проценти, да се реши проблемот со организираниот превоз, да се исплатат заостанати дневници, патни трошоци и закупнини. Од СОБ и од НСПВМ

Read More

На Точак утре организира јубилејна 50-та критична маса. Фокусот овој пат е комбинираниот превоз, а целта ќе биде да побараат поинаков пристап во транспортните политики. Тие ќе тргнат од Транспортен центар во 19 часот, а ќе завршат кај Кале. „Јавниот превоз и велосипедскиот може да функционираат

Read More

Жителите на романската престолнина ќе се возат бесплатно во градскиот превоз, пишува денеска весникот „Зиарул финанчиар” во статија под наслов „Првата одлука, којашто Габриела Фирeја сака да ја донесе како градоначалник: Бесплатен транспорт за жителите на Букурешт”. Изворот цитира и дел од изјавата на Фиреја во

Read More

Apple ќе вложи 1 милијарда долари во кинеската компанија Didi Chuxing која слично како Uber нуди услуги за споделување на превозот со автомобил и е вистински лидер на азискиот пазар. Didi Chuxing е основана од гигантите Alibaba и Tencent и нејзината вредност е проценета на неверојатни

Read More

Центарот за дизајн и иновации “Јавна соба” од вчера отпочна кампања за зголемено користење на велосипеди во градот Скопје. Сите они кои ќе ја посетат “Јавна соба” со велосипед во текот на 2016 година ќе бидат наградени. Целта на оваа кампања е да се поттикнат

Read More

  Во текот на вчерашниот ден од  Министерството за внатрешни работи, јавуваат дека откриле два различни обиди за нелегално превезување на мигранти. Во првиот случај станува збор каде полицијата забележила два автомобили кај Демир Капија. Првиот бил со бугарски национални ознаки, управуван од прилепчанец каде биле превезувани

Read More

Состојбата во Гевгелија е тензична и веќе цела недела трае конфротацијата меѓу таксистите и приватните превозници и Главниот штаб на ЦУК кои не им овоможуваат да ги пренесуваат мигрантите до Табановце и да си обезбедат егзистенција за своите семејства. Од здружението на таксисти и превозници ни

Read More

Гевгелиските таксисти и понатаму ќе продолжат со блокадата на меѓународната железничка пруга Солун-Скопје се додека не им се исполнат барањата и тие да учествуваат во превозот на мигрантите бидејќи тоа им е значаен дел од приходите кои ги остваруваат и сметаат дека се неправедно спречени. Втор

Read More