Sunday, Jul 5, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРЛитература (Page 5)

Секој ден до 30ти Јуни во Скопје Сити Мол секој ден од 10:00-22:00ч ќе се оддржува Фестивал на детска книга. Најавено е дека ќе има   многу наслови по намалени цени од голем број на издавачки куќи од Р. Македонија (Икона, Магор, Ѓурѓа, Топер, Феникс,

Read More

Кога Кендис Бушнел ја напиша нејзината колумна “Сексот и градот” во весникот New York Observer во средината на деведесеттите години, пишуваше за секс, дрога, популарни места во Менхетен и моќни фраери, како и за жени кои се обидуваат да успеат и во кариерата и во

Read More

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ , овој четврток 25 јуни 2015 , го рганизира петтото издание на манифестацијата „Роднокрајни поетски средби“. Настанот ќе се случува со почеток во 17 часот, во пределот  ,,Колешинските водопади” на планината Беласица, односно во

Read More

      Рамстор Мол во соработка со издавачките куќи и книжарници организира четиридневен Летен саем на книга. ‘’Од 25-ти до 28-ми јуни, од 10 до 22 часот, трговскиот центар Рамстор ќе биде место на кое ќе ги најдете сите омилени изданија на книги по одлични намалени цени. Покрај

Read More

Доколку во овие летни денови сакате да се релаксирате со добра книга, но истовремено да доживеете силни емоции предизивикани од стилот на авторот, ви ја пепорачуваме семејната приказна ,,Писмото на Госпоѓа Вилма" на авторката Јелена Бачич Алимпиќ. Станува збор за роман кој ќе ве натера да

Read More