Monday, Jul 6, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРЛитература (Page 3)

Друштвото на писатели на Македонија ќе го продолжи поетскиот караван со вториот циклус кој ќе биде посветен на основоположниците на современата македонска поезија како што се Блаже Конески, Ацо Караманов, Гане Тодоровски и Анте Поповски. Нивните легендарни дела ќе бидат претставени пред читателите во повеќе

Read More

Во рамките на манифестацијата ,,Културно лето Новаци 2015” денеска во Културно-иновативниот клуб во општина Новаци ќе биде промовирана поетската книга „ДвОглед“ од поетесата Весна Мундишевска Велјановска. Промотор на книгата ќе биде Елизабета Јончиќ, а рецензијата е на Милица Димитријовска – Радевска и Мирјана Стојановска – Палигора.    

Read More

Авторот на омилениот роман на сите времиња, Ромео и Јулија, можно е да пушел повеќе од тутун. Научниците од Јужна Африка направиле форензичните тестирања на лулињата за тутун постари од 400 години кои биле ископани од градината на Вилијам Шекспир. Тие откриле дека лулињата содржат канабис,

Read More

Охридското село Велестово на 14 и 15 август по 27-­ми пат ќе биде собирното место на македонските поети, уметници во рамки на манифестацијата Поетска ноќ во Велестово. Оваа година манифестацијата е посветена на поетското творештво на Веле Смилевски. За неговото творештво ќе беседат Санде Стојчевски и

Read More

Писателот Џорџ Р.Р.Мартин откри дека се соочува со огромен притисок од издавачите и фановите што побрзо да ја доврши шестата книга во серијата A Song of Ice and Fire по која беше изработена и мегапопуларната ТВ серија Game of Thrones. Проблемот е што неговите книги веќе

Read More

Доколку сте се запрашале зошто секогаш завршувате со слични партнери, на слични излегувања креирање на љубовно CV може да биде добро решение. Ова може да ви помогне да сфатите каде грешите, кои ви се најдобрите аудути и како да постигнете успеx кога се врските во

Read More

Романот „Дваесет и првиот“ на Томислав Османли ќе биде преведен на бугарски јазик , а ќе го објави издавачката куќа „Персеј“ од Софија. Станува збор за издавачка куќа која е фокусирана кон објавување современи скандинавски, руски и бугарски автори, и дела од светската класика. Во последно време

Read More

Вечерва. 26. јули, во куќата Уранија во Охрид академикот Ѓорѓи Поп - Атанасов ќе одржи промоција на книгата „Македонската глаголица“. Свое обраќање на промоцијата ќе имаат поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија Г. Г. Стефан и Д-р Илија Велев. Фехим Хусковиќ и Трајче Блажевски подготвија

Read More

Сите љубители на книги од денеска ќе можат бесплатно да читаат популарни книжевни изданија и тоа на Градската плажа во Дојран. Таму ќе ја најдете и  најчитаната книга за ова лето „Сеќавање на љубовта“. На полиците од оваа библиотека на плажа се најода и книгата „Бездомникот

Read More

Во рамките на ,,Бит-фест” синоќа во Битола се одржа   традиционалната манифестација „Современи дијалози“ на која беа доделени годишните награди и признанија за истакнати личности кои директно придонесуваат во развојот на литературата и културата на национално ниво, а воедно беше промовирано и најновото издание на

Read More