Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "книга"

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) по вторпат ги додели признанија за најдобрите изданија, автори и издавачи кои го одбележаа периодот меѓу двата саема на книга. Во рамките на 30. издание на Саемот на книгата беа врачени признанија во осум категории. За наградите одлучуваше стручно жири

Read More

Во просториите на салата на Советот на Град Скопје (барака број 13), денеска е отворена книга на жалост за загинатите од катастрофалното невреме што го зафати главниот град. Сите граѓани коишто сакаат да се запишат во книгата на жалост, ќе можат да го направат тоа денеска

Read More

Злогласениот доктор Конрад Мари во неговата биографска книга „Ова е тоа“ го опишува времето поминато се неговиот пациент, светската ѕвезда Мајкл Џексон кој во 2009-та почина од предозираност со лекови. Мари тврди дека на пејачот му помогнал да се откаже од повеќе штетни лекарства кои ги

Read More

Мајкл Џексон сакал да се ожени со 12-годишно девојче – Хариет, ќерка на британскиот актер Марк Лестер. Тој бил опседнат со неа, уште кога таа имала на 5 години, а кога наполнила 12 години, неговата опсесија била толку силна што сакал да се ожени со

Read More

Антонио Гарсија Мартинез во најновата книга Chaos Monkeys: Obscene Fortune and Random Failure in Silicon Valley го опишува начинот на кој функционира најславното место во светот за раст на технолошки стартапи, но е и премногу критичен кон Facebook, компанија во која поминал две години и

Read More

Под мотото: Подари книга, подари богатство, денеска беше отворен 28-от Меѓународен саем на книгата. Преку 70 издавачи од Македонија и од регионот ќе се претстават на годинашниот саем кој ќе трае до 18 април. На отворањето во Метрополис арената присуствуваше и министерката за култура Елизабета

Read More

Повеќе од 70 издавачки куќи ќе бидат дел од 28 Саем на книгата кој ќе се одржи во Метрополис арена од 12-ти до 18-ти април. Саемот официјално ќе биде зотворен во 19 часот во понеделник за сите заинтересирани читатели. Од 14-ти до 16 април во третата

Read More

Македонскиот шоумен кој оваа година се закити со наградата Златна Бубамара за животно дело, месецов ќе ја прмовира својата најнова книга „Умрен човек“. Тој на својот фејсбук профил ја објави корицата на својата книга, која со сигурност ќе привлече многу внимание. „Умрен човек“ е книга

Read More

Во рамките на манифестацијата ,,Културно лето Новаци 2015” денеска во Културно-иновативниот клуб во општина Новаци ќе биде промовирана поетската книга „ДвОглед“ од поетесата Весна Мундишевска Велјановска. Промотор на книгата ќе биде Елизабета Јончиќ, а рецензијата е на Милица Димитријовска – Радевска и Мирјана Стојановска – Палигора.    

Read More

Писателот Џорџ Р.Р.Мартин откри дека се соочува со огромен притисок од издавачите и фановите што побрзо да ја доврши шестата книга во серијата A Song of Ice and Fire по која беше изработена и мегапопуларната ТВ серија Game of Thrones. Проблемот е што неговите книги веќе

Read More