Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "манифестација"

Во селото Слоештица денеска по 10-ти пат ќе се одржи манифестацијата Славење на пирејот по повод 10 години од смртта на Петре М. Андреевски. Организатори на манифестцијата се Меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт Поинт - Гумно“ и продукциската куќа „ЕНОХ“, кои како програмска

Read More

На претстојната сеопфатна културна манифестација „Види музика, слушни филм, добиј книга“ еден од најатрактивните настани ќе го има Македонска филхармонија која овој пат ќе свири песни од опусот на легендарниот Дејвид Боуви. Под отворено небо, на 23 јуни (четврток) во Градскиот парк во Скопје со почеток

Read More

Вчера во Лондон со звукот на ѕвоната на катедралата „Свети Павле“ беше означен почетокот на тридневната официјална прослава на 90-от роденден на кралицата Елизабета Втора. Роденденот на кралицата се одбележува со тридневни манифестации, свечени црковни церемонии иулични забави во поголемите британски градови, пренесува АП. На церемонијата,

Read More

Денеска во Демир Кампија зпочна манифестацијата „Недела на традицијата, Свети Трифун 2016“. Во чест на празникот кој се смета за заштитник на лозарите, општина Неготино заедно со Центарот за едукација и вмрежување во туризмот ЦЕНЕТ ги организира настаните за празнување на денот на виното. Прв настан

Read More

Општина Крива Паланка за време на прославата на православниот празник Богојалвение-Водици на градскиот плоштад ќе организира голема гозба за присустните на кои ќе им бидат поделени 7000 парчиња пивтии подготвени од учениците од средното училиште „Боро Менков“. На овој начин ќе има и спој на

Read More

Сајт на Годината по шести пат ја организира оваа манифестација во која се избираат најдобрите веб сајтови од повеќе категории. Целта на проектот кој го организира Media Solutionsв и системот за онлајн реклами Keep An Eye е да се  промовираат, развиваат и поддржуваат интернет медиумите и

Read More

Под слоганот „Заедно во природа“ ќе се реализира третото издание на „Средношколските игри 2015“, манифестација од забавен и натпреварувачки карактер за ученици од средните училишта на Град Скопје. Проектот што ќе содржи различни активности (крос, натпревари во знаење, уметнички вештини, еко игри, забава

Read More

Во преспанскиот регион симболично со откинување на првото јаболко започна „Преспанскиот јаболкобер 2015“. Покрај бербата на јаболка ќе се одржуваат и бројни спортиски и музички настани за забава на гостите. Настапуваа бројни ѕвезди од домашната фолк и поп сцена како Наум Петревски, Сузана Спасовска, Ламбе,

Read More

Многубројни концерти, перформанси, фолклорни настапи, поезија, ликовна колонија и презентација на занаети ќе понуди 9-та манифестација „Звуците на Чаршијата“ што ќе се одржи утре и задутре. Град Скопје и Културно-информативниот центар-Скопје (КИЦ-Скопје) се покровители и организатори на манифестацијата, а во реализацијата се вклучени општина Чаир

Read More

Со отворањето на изложбата „Скулптури од Кавадарци“ денеска започна „Тиквешкиот гроздобер 2015“. Изложбата и манифестацијата за отворени ги прогласи претседателот на Советот на општина Кавадарци, Горица Пеливанова - Вилхелм. - Оваа манифестација Кавадарци традиционално ја организира со години и се гордее со неа. Во нејзини рамки

Read More