Monday, Jul 6, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРЛитература (Page 2)

Викендов во Охрид беше отворен 49. Меѓународен семинар за Македонски јазик, литература и култура. Како што соопшти организаторот, Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ), семинарот ќе трае до 26 јуни и на него учество ќе земат осумдесет стипендисти од 17 земји, а истовремено ќе се одржи

Read More

Успешниот технолошки иноватор Бил Гејтс, лидерот на Microsoft, ви препорачува да ги читате овие книги за да видите како тој размислува: 1. Seveneves, Neal Stephenson; 2. The Power to Compete, Hiroshi Mikitani и Ryoichi Mikitani; 3. Sapiens: A Brief History of Humankind , Yuval Noah Harari; 4. How Not to Be

Read More

Над триесет млади научници од Македонија и  странство, со свои реферати ќе се претстават на деветтиот Меѓународен научен собир на млади македонисти – Конференција во чест на Лилјана Минова – Ѓуркова, кој денеска и утре се одржува на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. –  Овој собир својата

Read More

Организирана вечер во чест на познатиот уметник, кој почина пред една година Ристо Соколов Сокол се организираше во Кавадарци.  Промовирана беше новата збирка песни под наслов „Нашиот блуз„  напишана од неговиот пријател Марјан Тодоровски и самиот Соколов. Под името „Пријателите за Сокол- 2016“, сите важни

Read More

  Македонската опера и балет вечерва ќе ја изведе популарната опера „Набуко“ на Џузeпе Верди на која ќе настапи домашна солистичка екипа и еден гостин, претставата ќе започне во 20 часот. Главните улоги ќе ги толкуваат: Ристе Велков, насловната улога, Павлина Новакова-Георгиев, улогата на Абигаила, Никола Стојчевски

Read More

Под мотото: Подари книга, подари богатство, денеска беше отворен 28-от Меѓународен саем на книгата. Преку 70 издавачи од Македонија и од регионот ќе се претстават на годинашниот саем кој ќе трае до 18 април. На отворањето во Метрополис арената присуствуваше и министерката за култура Елизабета

Read More

  Промоцијата на романот ќе се одржи на утре, 8 април во петок, во 17 часот во скопскиот бар „Speakeasy“, со изненадување за сите гости и посетители. Ова е литературно првенче на Владимир Ристевски со наслов „Исповеди на еден Психотичен Ум“. Романот е слика на младите,

Read More

Романот „Доротеј“ на Добрило Ненадиќ е во издание на издавачката куќа „Слово“. Преводот на македонски јазик му припаѓа на Димитар Башевски, а за прв пат е објавен во 1977 година. При неговото прво објавување беше пречекан со највисоки оценки и е преведен и објавен на

Read More

Писателката Оливера Доневска повторно ќе се претстави пред читателите со нов роман насловен „Цутот на црешите“ кој е нејзин трет по ред. Одлична можност за да ја запознаете Доневска и нејзината нова книга ќе имате на 5 април за кога е закажана промоцијата на „Цутот

Read More

Македонскиот шоумен кој оваа година се закити со наградата Златна Бубамара за животно дело, месецов ќе ја прмовира својата најнова книга „Умрен човек“. Тој на својот фејсбук профил ја објави корицата на својата книга, која со сигурност ќе привлече многу внимание. „Умрен човек“ е книга

Read More