Saturday, Apr 4, 2020
HomeДЕНЕШНАЦрна хроника (Page 5)

Триесетгодишен скопјанец е осуден на 20 месеци затвор во Грција бидејќи алкохолизиран нападнал тројца полицајци на островот Родос. Како што јавува грчкиот весник „Прототема“, скопјанецот се откако се опијанил, се соблекол гол и легнал на маса во ресторан. Полициските службеници побарале македонскиот турист да се облече, по

Read More

Вчера во 15:30 часот диспечер од Јавното сообраќајно претпријатие пријавил дека во билетара на улица Љубљанска во Скопје, непознато лице се обидел да изврши грабеж, информира Министерството за внатрешни работи. – Сторителот со закана со пиштол од вработениот побарал пари. Вработениот одбил да му даде пари

Read More

Непознат сторител извршил тешка кражба и од куќа во село Арангел, кичевско украл евра, швајцарски франци и злато, со што направил штета од околу 30.000 евра. По кражбата побегнал во непознат правец. Тешката кражба била пријавена вчера околу 10.30 часот во полициско одделение Осломеј.

Read More

Според информациите на МВР, вчера во 15 часот, во полиција од екипа на Итна медицинска помош било пријавено дека во комплексот „Св.Наум“ во Охрид починал Р.Ј.А. (66) од Република Холандија. „Констатирана е смрт без траги на насилство. Најверојатно смртта настапила како последица од срцев удар“, соопшти

Read More

Познатата француска блогерка Ребека Бургер почина во неверојатна несреќа во нејзината куќа. Всушност, во нејзината рака и експлодира апарат за прскање на шлаг.   🍦Collation du jour : shaker whey vanille glacé @womensbest.fr A post shared by Rebecca Burger (@rebeccablikes) on Jun 1, 2017 at 12:36pm PDT Информациите за

Read More

Триесет и осум годишен скопјанец е тешко повреден откако во него било пукано од огнено оружје. Од полицијата информираат дека настанот се случил вчера околу 11 часот на автоплац на улицата „Момин поток“. -Т.С. (58) и неговиот 16 годишен син од село Арачиново со пиштоли

Read More

Триесет и осум годишен скопјанец е пронајден убиен во сопствениот дома, соопшти МВР. Полицијата утринава добила пријава дека пронајдено е безживотното тело на Пецо Колчовски (1979). Телото на починатиот, кое било пронајдено во неговиот дом, било обвиткано со кабли приклучени во струја и било облиено со крв.

Read More

Девојче на 15-годишна возраст вчера починало додека со возило на брза помош било пренесувано од Медицинскиот центар во Гостивар кон Ургентен центар во Скопје, соопшти МВР. При приемот на телото во Ургентен центар била констатирана смрт, а на него немало траги на насилство. Причините за смртта

Read More

Основното јавно обвинителство (ОЈО) денеска соопшти дека е поведена постапка против едно лице за полов напад врз дете, за што му е определен и притвор од триесет дена. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел

Read More

Секторот за внатрешни работи Скопје, во врска со настаните што се случија на 27-ми април годинава во Собранието на Република Македонија, до Основното јавно обвинителство Скопје достави четири Известувања кои се однесуваат на проширување на кривична пријава и известување со дополнителни дејствија за лица кои

Read More