Sunday, Apr 5, 2020
HomeДЕНЕШНАЦрна хроника (Page 3)

Скопското Јавно обвинителство поднесе обвинителен акт против гинекологот, кој во периодот од месец септември 2015 до април 2016 година, презентирал состојба на лажна симулирана бременост на пациентка. „Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен акт против лицето Н.Д., по професија доктор специјалист по гинекологија и акушерство,

Read More

Македонски државјанин учествувал сообраќајна несреќа на автопатот кај Атина при што починал грчки државјанин кој се возел на мотор, велат извори од Министерство за надворешни работи за „Мета“. Од таму додаваат дека, македонскиот државјанин е приведен во полициска станица во Солун и од конзулатот на Македонија

Read More

Две вооружени маскирани лица синоќа нешто по 21 часот пукале во воздух и се обиделе да влезат во женскиот дел во затворот во Идризово. Информацијата за МКД.мк ја потврди и директорот на затворот, Ќерим Махмути. Директорот демантира дека се работи за обид за бегство

Read More

Проститутките го чинеа Дилавер Бојку Леку живот, затоа што станал закана и пречка за помладите мафијаши, вели поранешен припадник на југословенската служба за Државна безбедност Божидар Спасиќ за српскиот портал „Ало“, коментирајќи го убиството на балканскиот бос на проституцијата во Струга – Бојку ја рашири работата

Read More

Секторот за внатрешни работи Битола – Полициска станица од општа надлежност Македонски Брод поднесе кривична пријава против С.И. (48) и Ј.И.(49), двајцата од Македонски Брод, поради постоење основи на сомнение дека пријавените сториле кривични дела предизвикување општа опасност, предвидено и казниво по член 288, став

Read More

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струга, заедно со увидна екипа од Полициската станица во Струга извршиле увид на местото на убиството на Дилавер Бојку – Леку. Според првичните информации, убиството околу 17 часот го извршил непознат сторител со истрели од огнострелно оружје, на

Read More

Контроверзниот струшки бизнисмен Дилавер Бојку – Леку денеска попладне е застрелан на плажата Аква скај, потврдија за „Мета“ извори од истрагата. Непознато лице во 16.45 денеска го застрелало Бојку во пределот на главата, по што избегал од местото. Бизнисменот веднаш е пренесен во струшката болница, но,

Read More

Во Кривичниот суд заврши процесот за сообраќајната несреќа од 27 јули лани, кога Дејан Митровски-Урко во Скопје со своето возило, преминувајќи преку полна линија прегази 22-годишно момче, кое како последица од добиените повреди, пет дена по ударот, почина. Судијката Билјана Коцевска од Основниот суд Скопје

Read More

МВР денеска информира дека малолетник го предизвикал пожарот што избувна кај касарната „Илинден“. Вчера околу 17.10 часот по претходна пријава за пожар на отворен простор на булeварот Никола Карев, под касарната „Илинден“, во непосредна близина на реката Вардар, полициски службеници од СВР Скопје излегле на терен,

Read More

Вчера во периодот од 14 до 16 часот во Струга на ул.„ЈНА“, во стан сопственост на А.С. (57), непознат сторител извршил кражба, и одзел пиштол ЦЗ-99 со две рамки и 26 куршуми калибар 9мм, што А.С. го поседувал со дозвола, како и разновиден златен накит

Read More