Wednesday, Mar 25, 2020
HomeДЕНЕШНАЦрна хроника (Page 2)

Снабдувачот со струја „ЕВН Македонија“ доби кривична пријава за предизвикување пожар во куќа, кој настанал поради краток спој на каблите на бандера во сопственост на компанијата. Како што извести Министерството за внатрешни работи, Надворешната канцеларија за криминалистички работи (НККР) Крушево поднела кривична пријава против „ЕВН

Read More

Бобан Смилевски, првообвинетиот за грабежот во НЛБ, во завршните зборови ја призна вината и рече дека парите ги украл бидејќи имал долгови, а тој и семејство живееле под закани, пренесува „Фокус“. – Делото не е од лукративна причина и не е за да се оствари имот

Read More

Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против И.К. (61), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител на Сектор за урбанизам, И.Ч. (66), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител во Одделение за урбанизам, К.Б. (60), вработен во општина Прилеп – член

Read More

По објавувањето на фотографиите на интернет страницата на МВР, трите лица кои се бараа поради учество во насилствата во Собранието од 27 април се уапсени, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија. „Јавното обвинителство на Република Македонија изразува благодарност до сите совесни граѓани со чија помош е

Read More

Досега се идентификувани и повикани на разговор девет лица кои учествувале во тепачката вчеравечер во населбата Шуто Оризари, во која тешки телесни повреди доби Елвис Бајрам, досегашен градоначалник на општина Шуто Оризари и кандидат за таа функција на локалните избори на 15 октомври, рече портпаролот

Read More

Пожарот избувнал во 9 часот, при што зафатил кат и кров од куќата на ексминистерот Владо Мисајловски. Во пожарот немало повредени. Утрово во околу 9 часот избувнал пожар во пекарата "Кендо" во населба Ѓорче Петров. Пожарот го зафатил и кровот на семејната куќа на ексминистерот

Read More

Кај месноста „Плетвар“ се истумба автомобил, како последица на влажен коловоз, јавува Макфакс. Засега, нема информации за повредени лица, а пак на самото место е присутна полиција. Со повеќе информации, МВР ќе излезе во текот на денот.

Read More

Судскиот процес за најголемиот грабеж на пари од сефот на банката НЛБ , е закажан за в понеделник 2 октомври, откако претходно по барање на одбраната беше одложено. Осумтемина обвинети се осомничени за кражба на 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра од сефот на банка.

Read More

Викендов, поточно периодот од сабота 13 часот до недела 08 часот, во Струга, на улица Маршал Тито била ограбена црквата Св. Жени Мироносци. Тогаш, непознат сторител одзел илјада денари, информираше Министерството за внатрешни работи. - Имено, сторител со употреба на хебла ја оштетил и насилно ја

Read More

Игор Југ, еден од учесниците во насилствата во Собранието од 27 април, оваа година, утрово е уапсен во неговиот стан во Куманово, потврдуваат за „Мета“ извори од истрагата. Од МВР засега нема официјална потврда за апсењето. Инаку, против Југ беше отворена истрага веднаш по насилствата, односно му

Read More