Monday, Mar 30, 2020
HomePosts Tagged "пукање"

Непознато лице пукало од огнено оружје на јавен собир на ДУИ во село Пласница. „Вчера во 20:50 часот во село Пласница при одржување јавен собир во организација на политичката партија ДУИ, односно во формирана колона од возила која се движела од село Лисичани кон село Пласница,

Read More

Две вооружени маскирани лица синоќа нешто по 21 часот пукале во воздух и се обиделе да влезат во женскиот дел во затворот во Идризово. Информацијата за МКД.мк ја потврди и директорот на затворот, Ќерим Махмути. Директорот демантира дека се работи за обид за бегство

Read More

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица донел Наредба за спроведување на истражна постапка против полицаецот што во петокот вечерта со службениот пиштол рани и нанесе тешки повреди на двајца малолетници, од кои едниот со тешки повреди e хоспитализиран на Клиниката за анестезија, реанимација

Read More

Непознато лице од возило во движење вчера околу 17 часот пукало со огнено оружје врз 37-годишниот скопјанец Н.А. додека и тој сво своето возило се движел по улицата „Алија Авдовиќ“, Непознатото лице го напуштило местото на настанот. Повредениот Н.А. (37) бил погоден со проектил во

Read More

Триесет и осум годишен скопјанец е тешко повреден откако во него било пукано од огнено оружје. Од полицијата информираат дека настанот се случил вчера околу 11 часот на автоплац на улицата „Момин поток“. -Т.С. (58) и неговиот 16 годишен син од село Арачиново со пиштоли

Read More

Дедото на починатата Тамара од Велес, 60-годишната Љупчо Стојановски е лицето кое пред малку пукало во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров, јавува „МКД.мк“. Според првичните информации, Тодоров на влегување на скалите кога пристигнувал за да ја предаде функцијата на новиот министер Таравари, се поздравувал

Read More

Поранешниот министер за здравство и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, претпладнево бил нападнат во непосредна близина на зградата на Министерството за здравство, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи. Сторителот, како што велат од МВР, бил веднаш приведен во полициска станица. Засега

Read More

На познатата француска авенија Шанзелизе вечерва имаше пукање во кое загина еден полицаец а друг беше ранет. Напаѓачот беше убиен но се чини дека имало и втор напаѓач, објави француското биро на агенцијата Ројтерс. Париската префектура им советува на жителите и туристите да не одат во

Read More

Најмалку три лица се повредени во францускиот град Лил, откако непознат напаѓач отворил оган недалеку од метро станицата „Порт Д’Арас“. Како што пренесува руската новинска агенција Раша Тудеј, на местото на нападот веднаш биле испратени голем број на безбедносни сили, но засега не е утврдено

Read More

Вооружен тинејџер отвори оган во средно училиште во јужниот француски град Грас, при што најмалку две лица се повредени. Напаѓачот е уапсен. Француските власти преку своја апликација и преку социјалните мрежи издадоа предупредување поради „инцидентот кој ја загрозува јавната безбедност“. Иако претходно беше јавено дека станува збор

Read More