Friday, Mar 27, 2020
HomePosts Tagged "Гостивар"

Институтот за јавно здравје информираше дека водата од водоводот во Гостивар е исправна и безбедна за пиење. Тоа го покажале физичко-хемиските анализи, при што е утврдено дека нема присуство на пестициди, а исто така водата е бактериолошки исправна. Проблемот со водата во Гостивар се случи кон

Read More

Министерството за здравство информира дека денеска екипа од Институтот за јавно здравје зела дополнителни мостри за испитување на квалитетот на водата во Гостивар, во однос на бактериолошка исправност, периодично физичко-хемиска, како и анализа на остатоци од пестициди, информираат од таму. Резултатите од анализите се очекуваат на

Read More

Околу 300 лица во Гостивар вчера и денеска побарале медицинска помош поради стомачни болки и дијареа. Од Министерство за здравство соопштуваат дека екипи од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) и од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДЗСИ) се на терен, ја следат состојбата и доколку

Read More

Актуелниот градоначалник општина Гостивар и кандидат за уште еден мандат од редовите на ДУИ, Невзат Бејта, очекува победа во првиот круг. Бејта е убеден дека ја има поддршката на мнозинството граѓани. Тој изјави дека ќе ги респектира неговите конкуренти, но, како што рече, нема да се

Read More

Девојче на 15-годишна возраст вчера починало додека со возило на брза помош било пренесувано од Медицинскиот центар во Гостивар кон Ургентен центар во Скопје, соопшти МВР. При приемот на телото во Ургентен центар била констатирана смрт, а на него немало траги на насилство. Причините за смртта

Read More

Основното јавно обвинителство – Гостивар соопшти дека е извршен увид во кичевското село Кленоец, каде синоќа било пронајдено починато шестмесечно бебе, и дека е извршена обдукција, која не покажала знаци на насилство. Обдукцијата е извршена по наредба на јавен обвинител, а првичните резултати укажуваат дека бебето

Read More

Оган што избувнал на првиот кат од куќа на улицата „18 Ноември“ во Гостивар, ги зафатил и соседните две куќи, но за среќа во настанот нема повредени лица. Според информациите на СВР Тетово, пожарот се појавил во домот на А.А. (38) околу полноќ, кому му настрадале

Read More

Гостиварската полиција во повторен претрес со судска наредба во домот на В.М. (44) откри и заплени уште еден килограм, откако минатиот петок кај него беа откриени 1,5 килограми, информираат од СВР Тетово. – Вчера попладне, во домот на осоменичениот В.М извршен е уште еден, втор по

Read More

За влакно била избегната трагедија вчера во Гостивар кога проектил од непознато огнено оружје паднал во дворот на 34-годишниот гостиварец П.Џ. кој во тоа време заедно со неговата сопруга и малолетната ќерка переле теписи на отворено. Настанот го пријавил во полиција и како што опишал,

Read More

Земјоделец бил ранет од заскитан куршум додека вршел земјоделски работи во неговата нива во гостиварското село Долна Бањица. Како што соопшти полицијата, во саботата со повреди во пределот на ногата се здобил Ќ. М. (70), кому му била укажана лекарска помош во Клинички центар Тетово, но

Read More