Tuesday, Apr 7, 2020
HomeДЕНЕШНАЦрна хроника (Page 4)

Двајца скопјани добија кривични пријави за измама оти излажале Косовец кој бил во македонски затвор дека може да му издејствуваат помилување од претседателот на Република Македонија и за тоа му зеле вкупно 8.000 евра. СВР Скопје поднел кривична пријава против А.Т. (37) и З.П. (46) и

Read More

Машко лице вчера попладнето било пронајдено починато на улицата „Сатеска“ во Охрид. По пријавата, полициски и екипи на Итна медицинска помош излегле на лице место, но лекарите можеле само да ја констатираат смртта. Полицијата утврдила дека починатиот е охриѓанецот М.Г. (55) кој живеел на истата улица. По

Read More

СВР Скопје – Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 64-годишната А.С., поранешна управителка во „Славија “ ДОО Скопје, поради постоење основи на сомнение дека во периодот од 2007 до 2010 година сторила кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, со

Read More

Tројца полицајци од Тетово вчера физички биле нападнати при легитимирање на двајца Тетовци. Како што соопшти МВР изутрината околу два часот на улицата „Благоја Тоска“ во Тетово, полицајците од полициската станица во Тетово физички биле нападнати од лицата М.М. (26) и И.А. (28), кои биле познати

Read More

Г.О. (22) од Исланд е осомничен од МВР за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. Меѓународната истрага открила дека тој на 20 април годинава неовластено навлегол во е-маил комуникација, изготвил фалсификувана фактура и со менување на лажни банкарски податоци, создал услови паричните средства во

Read More

Двесет и четиригодишно момче од Тетово вчера попладне се удавило во водите на Јонско Море, во албанскиот приморски град Валона, при неуспешен обид да спаси две девојки од давење, јавуваат албанските медиуми. Трагичниот настан се случил на познатата плажа Зврнец, во близина на заливот Портанова, околу

Read More

Денес околу 18,00 ч. од страна на В. Б. организатор на летање со параглајдери и змаеви е пријавено дека еден од учесниците Унгарски државјанин Ференц Беретски при летање удрил во далековод, паднал во с.Мусинци -Новаци и починал на лице место. Од МВР треба да извршат увид

Read More

Скопјанката М.С. (41) ноќеска побарала помош од МВР тврдејќи дека била грабната од непознат маж. МВР денеска извести дека додека М.С. била во дневната соба, забележала непознат маж како стои на балконот од нејзината куќа. Кога излегла да види кој е, тој ја фатил за коса, насилно

Read More

Увидни екипи раководени од дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вршат увид во куќа во Ѓорче Петров, каде што претпладнево биле пронајдени телата на две починати лица, соопштија од ОЈО. „Веднаш по завршувањето на увидот, екипите ќе се упатат кон селото Глумово, каде

Read More

Автобус на една македонска туристичка агенција утринава се запали во Грција на пат кон Халкидики, но нема повредени. Како што јавуваат грчките медиуми, патниците успеале безбедно да се извлечат од автобусот пред возилото целосно да изгоре. Петнаесет пожарникари го гаснеле пожарот, за кој засега не се знае

Read More