Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "кражба"

Петмина граѓани пријавиле во СВР Скопје дека им недостасуваат пари и предмети кои ги чувале во сефови во објект на Шпаркасе банка во Скопје. Веднаш по добиената пријава известен е јавен обвинител и се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Read More

Грчката полиција уапсила двајца државјани на Србија осомничени за кражба на неколку луксузни автомобили на Халкидики. Уапсени се 24-годишна девојка и 33-годишно момче за кои се наведува дека биле „јадрото“ на групата која секој пат крадела автомобили во различен состав. Украдените возила биле криени во куќа која

Read More

Непознат сторител извршил тешка кражба и од куќа во село Арангел, кичевско украл евра, швајцарски франци и злато, со што направил штета од околу 30.000 евра. По кражбата побегнал во непознат правец. Тешката кражба била пријавена вчера околу 10.30 часот во полициско одделение Осломеј.

Read More

Кабинети без комјутери, мебел и друг инвертар неопходен за извршување на тековните обврски, затекнале министрите на новата влада на чело со премиерот Зоран Заев, кои пред неколку дена се вселија во владината зграда на Илинденска, пишува „Фокус“. -Освен кабинетот на премиерот, на кој ништо не му

Read More

Единицата за економски и за компјутерски криминал на МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против уште три лица осомничени дека биле вмешани и му помагале на Бобан С. во грабежот на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ, соопшти денеска МВР. Како што

Read More

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје. Информацијата за „Мета“ ја потврди самиот Шврговски. – Да, јас сум му адвокат – ни рече Шврговски, но не сакаше да

Read More

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Б.В. (29) од Дебар и М.Ј. (21) од Скопје поради постоење основано сомнение дека извршиле вкупно 21 кривично дело „тешка кражба“ со што стекнале противправна имотна корист од 2.763.500 денари и предизвикале материјална штета од 36.000 денари. Според МВР, Б.В.

Read More

На 12. продолжение на конститутивната седница, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ даваа реплики и контрареплики за говорот на претенкиот Димитар Стевананџија. Најголем дел од репликите, како и претходните неколку дена, се однесуваа на платформата на албанските политички партии, како и за зачувување на унитарноста на државата. Петре Шилегов

Read More

Советот на Европската Унија соопшти дека 16 земји членки на ЕУ испратиле известување до европските институции дека ќе поведат постапка, со т.н. „засилена соработка“, за основање на канцеларија на европски јавен обвинител, пренесува хрватскиот весник „Нови лист“. Според соопштението на Европскиот совет, канцеларијата на европскиот јавен

Read More

Одбраната на британската поп пејачка Џеси Џеј го убедила Апелациониот суд во САД дека тврдењето на еден калифорниски текстописец околу кражбата на нејзиниот хит од 2011 година „Домино“ е невистинита. Деветиот апелационен суд во САД наведува дека калифорнискиот музичар Вил Лумис не докажал дека Џеси

Read More