Saturday, Aug 15, 2020
HomePosts Tagged "прослава"

Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Тајип Ердоган во Турција. По обидот за пуч или, како што дел од светската јавност верува, инсценираната криза која на Ердоган му даде простор

Read More

Со кршење јајца и кревање чаши муслиманските и православните жители на Општина Сопиште денеска го славеа Велигден. Семејствата на Зоран Симоновски и Томислав Алексовски им беа домаќини на муслиманските соседи од селата Света Петка и Чифлик кои им дојдоа на гости. Граѓаните од регионот се

Read More

За најголемиот христијански празник Охрид блесна во полн сјај како одличен туристички центар, особено со својот голем број на цркви и манастари, повеќето од нив стари со векови, што доволна атракција како за домашните така и за странските верници. Централната богослужба каде имаше најголем број на

Read More

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на Спасителот на животот над смртта. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква. Овој празник е спој на

Read More

Рускиот претседател Владимир Путин за Велигден беше во црква, а германската канцеларка, Ангела Меркел времето го поминува на италијански остров. Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери. Американскиот претседател Барак Обама празникот ќе го помине во луксузна куќа,

Read More

Полицијата во Молдавија пуштила солзавец за да ги растера антивладините демонстранти за време на парадата на Денот на независноста на таа некогашна советска република. Повеќе стотици демонстранти се собрале во близина на главниот плоштад во Кишињев, главниот град на Молдавија, а многу од демнострантите упатувале

Read More

Дел од американските кошаркари кои го освоија златниот медал во Рио сега се на мал одмор пред почетокот на новата сезона во НБА и прославуваат на луксузниот грчки остров Миконос забавувајќи се во веселата атмосфера. Најмногу во забавата уживаа Кевин Дурант и Деандре Џордан.

Read More

Прославата за Денот на АРМ кој е на 18 август е откажана поради целата ситуација со поплавите кои го зафатија скопскиот регион. Оваа информација за Утрински весник ја потврди министерот за одбрана, Зоран Јолевски, кој рече дека сега не е време за славење. „Поканите за прославата беа

Read More

Норвешката влада размислува да ја помести границата до Финска, со што на соседната држава ќе ѝ даде планина, како подарок за 100-годишнината од нејзината независност, објавуваат светските медиуми. Планината Хаити би претставувала највисок врв во Финска. - Постојат одредени правни потешкотии, со што уште не ја

Read More

Американскиот претседател, Барак Обама (54), вчера ги изненадил гостите во Белата куќа кога на својата ќерка Малија (18) ѝ ја запеал песната „Среќен роденден“. Постарата ќерка на Обама е родена на големиот американски празник, Денот на независноста, а нејзиниот татко сакал да ја израдува. Барак и Мишел

Read More