Thursday, Aug 6, 2020
HomePosts Tagged "блокади"

Опозицијата во Албанија почнува со блокади на патиштата еден час дневно, со што влегува во нова фаза на протестите против Еди Рама. Тој одби да ги прифати условите на лидерот на албанската опозициска демократска партија, Љуљзим Баша за слободни и фер избори. Еди Рама ги

Read More

На вчерашните блокади на мостот Гоце Долчев за малку беше избегнат инцидент меѓу демонстрантите и возилото на Брзата помош кое ја имаше активирано сирената и се обиде да се пробие меѓу нив иако му беше отворен пат и поставените автомобили се тргнаа. Вработени од Итната

Read More

Со проокации започнаа денешните блокади на сообраќајот на мостови од страна на „Шарена револуција“ На блокадата кај мостот Гоце Делчев два пати помина празно возило на Брза помош. Демонстрантите првиот пат го пропуштија возилото, пренесува порталот Стандард. Во исто време се појави екипа на неделникот „Република“

Read More

Како што веќе најавија од пред некој ден, денеска „Шарените револуционери“ блокираа три мостови во Скопје: Мост Гоце Делчев, Мост Слобода и Мост Мајка Тереза (кај МАНУ). Граѓаните од “Шарената револуција” се одлучија на блокади како јавен притисок врз власта за исполнување на нивните барања, за

Read More

Во вторник жителите на Карпош најавија дека во 18 часот ќе ја блокираат крстосницата кај Сити мол. -Граѓаните од „Ние сме Карпош 4“, „Зелено Тафталиџе“ и другите засегнати жители сметаат дека е неопходно уште еднаш да се алармира за самоволието на локалната самоуправа на општината Карпош

Read More

При блокадата на демонстрантите кај Соборниот храм дојде до инцидент откако едно лице со скутер се обиде да пројде преку нив, а притоа беа разменети навреди и провoкации. Еден од демонстрантите кој се туркаше го удри  возачот кој на социјалните медиуми го нарекуваат Крис. Останатите демонстранти

Read More

Демонстрантите ги одржаа најавените блокади на три клучни локации во центарот на Скопје со цел нивните барања да бидат чуени од страна на власта бидејќи како што посочуваат оваа траги-комедија повеќе не може да се издржи. Блокадата кај Републичкиот Црвен крст триесетина минути целосно го закочи

Read More

Демонстрантите од „Шарената револуција“ напладне ќе блокираат три клучни локации во централното градско подрачје и тоа кај булеварот Киро Глигоров пред Црвениот крст, потоа ќе има марш од Судска палата до Министерството за правда, а блокирана ќе биде и улицата кај Соборниот храм. Целта на блокадите

Read More

Со методи кои еднаш се обиде да ги постави Бранко Црвенковски ќе се шири отпорот на „Шарената револуција“ со тоа што најавено е дека денеска на пладне демонстранти ќе блокираат неколку скопски булевари за закочување на сообраќајот и целосен хаос. Можеби блокирањето на „шарените“ им изгледа

Read More

Земјоделците од Струмица денеска преку блокади на улиците го искажаа својот револт. Тие не се задоволни од ниските откупни цени како и лошиот пласман на раноградинарските производи. Имаат повеќе барања од ресорното министерство за итна интервенција и доколку тоа не се случи, најавуваат блокади на

Read More