Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "За заедничка Македонија"

Игор Џамбазов ќе биде замена за Владо Јовановски во втората сезона на комедичната ТВ серија „Преспав“ која се емитува на ТВ Телма, но продуцентите освен најавата не открија зошто се решиле на ваков потег. Тоа беше доволно на социјалните мрежи да се прошират информации дека

Read More

На денешниот нов протест на „За заедничка Македонија“ повторно беше истакнато дека Тиранската платформа е голема закана за унитарноста и дека претседателот Иванов мора да го послуша народот кој демонстрира секојдневно. - Да не попуштате под ниту еден притисок. Нема мандат за Тиранска платформа. Не смеете

Read More

Актерот Владо Јовановски, еден од најистурените активисти на „За заедничка Македонија“ на денешниот протест порача дека на македонскиот народ не му треба божја интервенција за самиот да се уништи, како во библискиот потоп, но не кажа кој во овој случај би бил македонскиот Ное. - Кога

Read More

Дел од насилниците и хушкачите повторно се појавија на протестот на „За заедничка Македонија“ , а слободно продефилираа и самите организатори за кои сеуште не е поведена постапка за одговорност за насилниот упад во Собранието на Република Македонија минатиот четврток кога десетина пратеници крвнички беа

Read More

Директорот на МОБ, Игор Дурловски, се повлече од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, но вели дека ќе ја дава својата поддршка согласно своите убедувања. „Шеесет дена мирни, достоинствени протести со дел од моите сонародници и многу сум горд поради тоа. Верував дека со моето делување

Read More

Александар Бичиклиски се појави на денешниот протест кој иницијативата „За заедничка Македонија“ го најавува како само граѓански, а не и партиски. Досега видовме голем број членови на ВМРО ДПМНЕ на овие протести, но не и лица кои биле на функција во партијата на Груесвки. Денеска

Read More

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за австриски Стандард вели дека нападот врз македонскиот парламент нема да има последици врз шансите за почеток на преговори со ЕУ… доколку не се повтори!„Не очекував ваков напад врз Собранието, но нештата за жал некогаш тргнуваат и наопаку“,

Read More

Од „За заедничка Македонија“ продолжуваат со борбената реторика и покрај огромните инциденти во Собранието на Република Македонија кога тие упаднаа на најдрзок начин кршејќи бројни закони не се откажуваат од протестите. „Никој не смее да си игра играчки со оваа земја. Никој нема право и нема

Read More

Оперскиот пејач и директор на Македонската опера и балет кој е еден од главните организатори на инциијативата „За заедничка Македонија“ напиша доста конфузен статус кој наиде на бројни негативни коментари, како од неговите довчерашни поддржувачи, така и од критичарите. Тој напиша: Јас без за Македонија,но без

Read More

Иницијативата „За заедничка Македонија“ продолжува со протести против како што велат, тиранската платформа. Традиционално, маршот почна од пред Владата и заврши пред Собранието. Повторно моторџиите се приклучија на протестот. Денеска, забележителен беше заморот на пензионерите. Фотографиите во продолжение.

Read More