Tuesday, Nov 21, 2017
HomePosts Tagged "оставка"

Синдикатот на УПОЗ денеска побара неотповиклива оставка од претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски, бидејќи, според нив тој е еден од главните виновници за лошата финансиска состојба во која се наоѓаат вработените во судовите. - Караџовски го сметаме за главен виновник затоа што двапати по 40

Read More

СДС создава заробена држава каде стравот е главната алатка на владеење. Сосема е јасно зошто криминалци како Красниќи беа ослободувани пред изборите. Игнорирањето на извештајот на ОБСЕ од страна на владата каде се констатира постоење на таканаречен бугарски воз за време на изборите е потврда

Read More

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, си поднел оставка на функцијата член на Советот на Град Скопје, на кој беше избран на локалните избори, поради, како што изјави за „Мета“, „африканско-колумбиско-сицилијанските избори што ги спроведоа Зоран Заев и групата околу него“. – Како човек, како професор,

Read More

Директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелно услуги (ААВМУ), Зоран Трајчевски, денеска ги отфрли обвиненијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како и барањето да си поднесе оставка од раководната позиција. – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги работи во согласност со законите и не постои

Read More

Судскиот совет сè уште не ја закажал итната седница по оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, а како што изјави претседателот на Советот, Зоран Караџовски, таа најверојатно нема да биде одржана денеска и ќе биде закажана од понеделник. Во врска со

Read More

Oставката на в.д. претседателот на Кривичниот суд, Стојанче Рибарев, и Извештајот од ревизијата врз распределбата на судски предмети преку системот АКМИС, се првите коти од кои ќе почне расплетот во судството, пишува Дојче веле. „Ова не се издржува. Доста е“. Не е потврдено дали овие зборови

Read More

В.д. претседателот на скопскиот Кривичен суд Стојанче Рибарев поднесе оставка на функцијата од лични прилини, потврди денеска Судскиот совет на Република Македонија. – На 25.10.2017 година ВД Претседателот на Основен суд Скопје 1 Стојанче Рибарев до Судскиот совет на Република Македонија достави писмено известување дека поднесува

Read More

Главниот и одговорен уредник на првиот програмски сервис на Македонската телевизија, Диме Ратајковски, поднел оставка од својата функција, потврдуваат од МРТ. Ратајковски оставката ја поднел уште пред половина месец до советот на МРТ, а навел дека одлуката ја донел од лични причини. Во времето на Ратајковски,

Read More

Советот на јавни обвинители денеска треба да расправа за оставката на Советот, Петар Аневски, кој во вторникот ја поднесе поради лични и семејни причини. Аневски во вторникот соопшти дека без разлика на оставката, тој и понатаму останува на функцијата член на Советот на јавни обвинители, каде

Read More

Љупчо Зиков, познатиот новинар и сопственик на неделникот „Капитал“ кој пред неколку дена беше именуван за директор за финансии на МЕПСО, преку својот Фејсбук профил информираше дека поради притисок и негативни коментари се откажал од новата функција. „До сите душегрижници и лоши луѓе кои деновиве ревносно,

Read More