Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "оставка" (Page 4)

Пратеникот на британската Лабуристичка партија и претседател на Комисија за внатрешна политика, Кит Ваз поднесе денеска оставка, откако лондонските весници открија дека имал тајна врска со машки проститутки. – Жалам околу сите овие најнови настани, но е невозможно и понатаму да бидам претседател на Комисијата, изјави

Read More

Оливер Андонов, човекот кој вчера беше избран за министер за внатрешни работи, по предлог на ВМРО-ДПМНЕ, денеска си поднесе оставка од функцијата. Оставката ја доставил до Владата и премиерот Емил Димитриев, а во образложението се вели дека ја поднесува поради организирањето предвремени избори, објави Нова. „Собранието на

Read More

Пол Менафор, претседателот на кампањата на републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, поднесе оставка. Потегот доаѓа во време кога излегоа извештаи дека тој добил милиони долари од поранешните украински власти. Трамп преку соопштение изјави дека Менафор е вистински професионалец и дека има само најпофални

Read More

Шведската министерка за образование со босанско потекло, Аида Хаџиалиќ, денеска поднесе оставка откако полицијата ја запрела со возило и утврдила дека има 0,2 промила алкохол во крвта. - Знам дека многумина се разочарани во мене. И јас сум сама лута на себе и многу жалам поради

Read More

Претседателката на Националниот комитет на Демократската партија (DNC), Деби Васерман-Шулц објави специјална изјава во која ја објави својата намера да ја напушти функцијата по партиската конвенција на којашто следната седмици во Филаделфија ќе биде официјализирана кандидатурата на поранешната државна секретарка Хилари Клинтон за американските претседателски

Read More

Општинските комитети на ВМРО-Народна партија од Тетово, Гостивар и Дебар реагираат на, како што наведуваат, противуставната и противзаконската одлука на судскиот-буџетски совет за исплата на намалени плати за 40 отсто на вработените во судската администрација кои штрајкуваат веќе два месеци и бараат итна оставка од

Read More

Словенечкиот министер за финансии, Душан Мрамор денеска поднесе неоптповиклива оставка поради лични причини. Премиерот, Миро Церар ја прифати оставката и го извести Парламентот. Мрамор на прес-конференција истакна дека оставката е мотивирана само од причини од лична природа и дека сака да ја продолжи универзитетската кариера

Read More

Синдикатот на УПОЗ со цел да се спротистави на решението за кратење од платите на штрајкувачите во судовите испрати писмо до премиерот Емил Димитриев. Во писмото, Синдикатот бара тој да утврди одговорност од Министерството за правда и оставка, а да утврди одговорност и за Судскиот буџетски

Read More

Министерот за внатрешни работи на Ирак, Мохамед Габан, денеска објавил дека поднесува оставка, пренесува AFP. -“Поднесов оставка до премиерот”, изјавил политичарот. Потегот доаѓа по бомбашкиот напад на 3 јули кога загинаа најмалку 175 луѓе. Одговорноста на нападот ја презеде екстремистичката група Исламската држава која држи под своја

Read More

Најџел Фараж објави дека поднесува оставка од претседателската функција на еврофобската и антиимигрантската Партија за независност на Обединетото Кралство (ЈУКИП), откако ја постигнал целта на својот живот: излегувањето на Велика Британија од Европската унија, пренесе Франс прес. На прес конференција тој изјави дека ја завршил својата

Read More