Thursday, Jul 9, 2020
HomePosts Tagged "оставка" (Page 6)

Шефот на мисијата на Европската унија во Турција, Хансјорг Хабер, поднесе оставка и ќе се повлече од функцијата на 1 август, потврди денеска на прес-конференција во Брисел потрпаролката на Еврокомисијата, Маја Коцијанчич. „Потврдувам дека амбасадорот Хабер, кој се наоѓа на чело на ЕУ-Делегацијата во Анкара,

Read More

Зоран Ставревски, долгогодишен министер во владата и кум на екс премиерот Никола Груевски се повлече од функцијата вице премиер за економски прашања, а како главна причина е наведено лошото здравје без повеќе детали за неговата состојба. Од Владата му посакуваат пред се добро здравје и

Read More

#Протестирам денеска не го боеше Скопје, но затоа се активираа другите градови. Охриѓани вечерва кажаа „Нема правда, нема мир“ и го искажаа своето незадоволство од владеењето на актуелната власт. Тие бараа враќање на демократијата и слободата во земјава и оставка од Иванов поради одлуката да

Read More

Битолското движење нема намера да го остави на раат градоначалникот Владимир Талески и на денешната промоција на книга на Љубиша Георгиевски упаднаа во градската библиотека барајќи негова оставка. Исто така му порачаа да се предаде и му оставија бела маичка со слика на СЈО.

Read More

Премиерот на Хрватска Тихомир Орешковиќ наскоро би можел да поднесе оставка од својата функција, објави порталот „Директно“, кој е близок до владејачката Хрватска демократска заедница. Тврдењата за наводна оставка на премиерот се појавија откако во текот на вчерашниот ден ненадејно беше одложена редовната седница на Владата што

Read More

Откако демонстрантите својот револт го искажаа пред Министерството за култура поради потрошените пари од ова министерство за проектот Скопје 2014, сега тие пристигнаа пред Владата. Демонстрантите скандираат „Оставка“, „Нема правда, нема мир“ и „Но пасаран“. А повеќето од нивните барања се однесуваа за повеќе точки

Read More

Денес во Битола и Струмица исто така се одржуваат протести. Битолчани на плоштадот Магнолија ќе бараат оставка од градоначалникот Владимир Талевски, откако Специјалното јавно обвинителство отвори истрага против него, барајќи замрзнување на неговиот имот, со оглед на тоа што тој е веќе помилуван од претседателот Ѓорге Иванов.

Read More

Шпанскиот министер за индустрија, енергетика и туризам, Хозе Мануел Сориа денеска поднесе неотповиклива оставка од неговата функција поради поврзаност со офшор фирмa во Панама. Сориа изјави дека иако не правел никакви нелегални активности преку овие офшро фирми, тој си поднесува оставка за да ги спречи негативните

Read More

Демократскиот Сојуз (ДС) денеска ги повика сите пратеници да отидат на своите работни места во Собранието на Република Македонија заради договор и започнување на постапка за одржување на вонредна седница на Собранието. Согласно Уставот на Република Македонија и Деловникот за работа на Собранието, одржување на вонредна

Read More

Демонстрантите својот главен протест ќе го одржат пред Владата на РМ откако револтирано реагираа пред канцелариите на Иванов на Рекорд и пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Се скандира: Оставка! Доле влада! Затвор за лопови! Револтираните граѓани маваа и со јајца кон објектот на владата кој исто

Read More