Wednesday, Jan 22, 2020
HomePosts Tagged "оставка" (Page 9)

Пратеникот од редовите на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Ромео Тренов, поднесе оставка на функцијата пратеник, за да биде именуван на друга функција. Тренов во оставката до Собранието, која треба да биде констатирана на првата наредна седница, пишува дека се повлекува поради именување на друга функција од Владата.

Read More

Црногорската опозиција спроведе успешни демонстрации во Подгорица кои за малку ќе избегаа од контрола и ќе дојдеше до силен судир со полицијата, но пораката е испратена, целта е постигната, народот сака промена на власта. Опозицијата предводена од Андрија Мандиќ ги повлече демонстрантите и постави ултиматум Џукановиќ

Read More

Димитрис Коменос од партијата Независни грци беше принуден само неколку часа откако стана заменик министер во владата на Ципрас да си даде оставка поради навредливите слики на социјалните мрежи во кои Европа ја споредува со нацистичкиот режим, а пред влезот на конц-логорот Аушвиц стои порака

Read More

Вангелис Мимаракис, лидерот на Неа Демократија најголемата опозициона партија, го нападна Алексис Ципрас како политичар кој се предал и избегал од одговорност чуствувајќи вина, па затоа сега бара преоден мандат од претседателот на Грција за формирање на влада. Во Грција има уставни можности за формирање преодна

Read More

Алексис Ципрас си поднесе оставка од позицијата премиер на Грција по притисокот од политичките партија и ослабената подршка во парламентот. Лидерот на комунистичката Сириза пред само една година беше пречекан како шармантен „револуционер“ кој има решение за грчката криза, но излезе како губитник доколку се

Read More

Ванчо Узунов досегашниот потпретседател на СДСМ задолжен за економски прашања ќе има средба со лидерот Зоран Заев на која ќе разговараат за поднесената оставка која никако не делува добро за партијата во моменти по постигнувањето на договор со власта за предвремени избори и по објавата

Read More

Новинари, колумнисти, активисти и студенти денеска на получасовен мирен собир пред Владата изразија револт од вчерашниот физички напад на вицепремиерот Владимир Пешевски кон уредникот на порталот Мактел, Саше Ивановски поради поставено прашање на јавен простор. Членовите на Новинарскиот пленум, велат дека за физичкиот напад поради поставено

Read More

По оставката на министерот за финансии Јанис Варуфакис, и грчкиот заменик министер за финансии Надиа Валавани јанапушта функцијата. Таа го информираше премиерот Алексис Ципрас дека поднесува оставка од функцијата, соопштија од Министерството. Заменик министерката ја поднела оставката на 13 јули. Валавани во писмото му се

Read More

Ротациониот министер за европски прашања и член на грчката владеачка партија ,,Сириза" Никос Хунитас поднесе оставка. На негово место доаѓа  новинарот Јоргос Куритис. „СИРИЗА“ и понатаму го има мнозинството  во грчкиот парламент . Грција и лидерите на земјите од еврозоната вчера  постигнаа нов договор со кој

Read More

Премиерот Никола Груевски во интервју за „Фајненшл тајмс“ вели дека е подготвен да ги прифати предлозите на опозицијата за распределба на клучните позиции во периодот до предвремените избори, но не прифаќа да се повлече од премиерската фунција. „Со тоа (барањата за оставка) не се согласуваме. Само

Read More