Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "оставка" (Page 8)

Никола Груевски утре ќе испрати писмо до претседателот на собранието со кое ќе поднесе оставка од премиерската функција. Тој рече дека сите обврски од пржинскиот договор ги исполниле во целост и останува уште тој да се повлече на 100 дена пред изборите. Истакна дека тоа го

Read More

На опозицијата и е јасно порачано дека договорот од Пржино мора да се спроведе како што е предвидено и на 24 април да се одржат предвремените парламентарни избори инаку во спротивно нема логика актуелниот претседател на владата Никола Груевски да си поднесува оставка. Новата изборна регулатива

Read More

Според договорените принципи поставени во договорот од Пржино за излез од политичката криза најдоцна до 15-ти јануари актуелниот премиер Никола Груевски ќе си поднесе оставка и ќе се повлече од најодговорната позиција во државата по речиси 10 години на власт. Груевски при отворањето на плоштадот

Read More

Со доближувањето на роковите за заминувањето на актуелниот премиер Никола Груевски од фотелјата и формирањето на предизборната влада, се повеќе е јасно дека оставката на македонскиот премиер не е прашање на политичка добра волја, туку на законска обврска која произлегува од скорешните измени на Законот

Read More

Неколку илјади опозициски демонстранти направија хаос во Тирана. Десничарските партии бараа оставка од премиерот Еди Рама. Некои од демонстрантите фрлале камења и димни бомби во зградата на албанската влада. Откако демонстрантите заминаа, оставија зад себе целосно уништен влез на бункерот – музеј кој е во

Read More

Премиерот во заминување, Никола Груевски, на вчерашното обраќање пред свечената академија во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, по повод денешниот празник „Свети Климет Охридски“, најави нови два проекти. Станува збор за бесплатен превоз за нови две целни групи. Имено, едниот од проектите предвидува

Read More

Од опозициската СДСМ со жесток тон против Министерот за здравство, Никола Тодоров. Од партијата велат дека во негово време се случиле најголемите пропусти во еден здравствен систем. Починати родилки, колапс на здравствен систем и смртност на секое 14-то бебе на 1000 живородени новороденчиња, се само

Read More

На денешната прес конференција, координаторот на советничката група на СДСМ и коалиционите партнери во Советот на Град Скопје, Дамјан Манчевски, побара оставка од актуелниот градоначалник Коце Трајановски и да бидат распишани нови избори. Коце Трајановски, како што вели Манчевски, продолжува по старо, само за нови барокни

Read More

Висар Фида, министерот без ресор во актуелната Влада на РМ си поднел оставка но, на јавноста се уште не и се познати причините за напуштањето на функцијата. Од официјалниот кабинет на Владата на РМ нема реакција за потегот на Фида, ниту пак најава кој ќе

Read More

Како што веќе објавивме, по утринското пукање на скопските клиники, ситуацијата сега е смирена, но тензична. Докторот кој беше погоден од огнено оружје по операцијата е надвор од животна опасност. 41-годишниот Љубомир Огненовиќ завршил со два куршуми во ногата, од вкупно испуканите четири. Тројцата осомничени кратко

Read More