Saturday, Jul 4, 2020
HomePosts Tagged "оставка" (Page 7)

Групата на демонстранти од канцеларијата на СЈО продолжи со протестот пред канцелариите на претседателот Иванов на Рекорд каде веќе има и големо полициско обезбедување. Најавите за протест веднаш се раширија на социјалните мрежи каде се истакнуваат бројни незадоволни реакции кога претседателот реши да ги сузпендира сите

Read More

Премиерот на Киргистан Темир Сариев си поднесе оставка поради шпекулациите кои се појавија за корупција и местење на тендер во изградба на патишта. Сариев си поднесе оставка после помалку од една година помината на оваа функција, наведувајќи дека ја донел оваа одлука за да ја

Read More

Михаел Грамер, претседателот на Управниот одбор на австриската банка „Хипо Форарлберг“, поднел оставка на функцијата, откако името на банката се појави во документите кои истекоа од паманската адвокатска фирма „Мосак Фонеска“. Грамер во својата изјава нагласил дека оставката не е признавање на вина, туку лична одлука,

Read More

Премиерот на Исланд Сигмундур Гунлаугсон си поднесе оставка откако пред два дена беа објавени податоци дека е сопственик на офшор компанија, пренесува BBC. Ова е првата оставка на некој официјален државен претставник по објавувањето на милиони документи во новинарскиот потфат познат како „Panama Papers“. Откако беше

Read More

Неколку илјади демонстранти се собраа синоќа пред зградата на Парламентот во Рејкјавик, со барања за оставка на премиерот Сигмундур Гунлаугсон. Протестите беа организирани откако неговото име се најде меѓу политичките лидери од светот во „Панамските документи“, каде се тврди дека имал сметка во земји означени

Read More

Фронтот за демократска Македонија побара оставка од Груевски и вонреден конгрес на ВМРО. „Со оглед на случувањата на Македонската политичка сцена, како и однесувањето на сите политички фактори во државата, водењето на непринципиелна и неконзистентна политика, крајно безобразната манифестација на антипатриотизам и отсуството на морален,

Read More

Протестот започнал од кај Националната библотека и продолжи како марш до плоштадот „Скендер бег“. На протестот присуствувале над 100 илјади граѓани од сите делови на земјата, организиран е за „ посуверена држава и против антиуставната Влада“. На протестот се обратија функционери и партнери од опозициските

Read More

Семејството на Тамара и група граѓани протестираа пред Јавното обвинителство. Со скандирање правда за Тамара, убијци, бараме обвинение

Read More

Избори на 24-ти април. Собранието вечерва ја констатираше оставката на премиерот Никола Груевски и заклучи дека од денеска престанува мандатот на целиот владин кабинет, а Владата останува во сила додека не биде избран нов владин состав. Ова значи дека Парламентот би се распуштил на 24-ти

Read More

Никола Груевски вчера ја најави својата оставка, а веќе утрово се плаче по него. На утринските емисии може да се слушне се и сешто, а чичково што се расплака ја насмеа цела Македонија. Изгледа демократијата и промените не му се својствени, па човекот си бара

Read More