Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "оставка" (Page 5)

Љупчо Николовски, член на Извршен одбор на СДСМ, денеска побара оставка од Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Поповски, заедно со министерот за земјоделие Михаил Цветков. -„Затворените сточни пазари како што е овој, сточниот пазар во Куманово, се потврда на несериозниот и неодговорен однос

Read More

Џонатан Хил, претставникот на Велика Британија во Европската комисија, денеска си поднесе оставка по резултатите од референдумот во неговата земја за напуштање на Европската унија. Хил, кој беше одговорен за финансиската стабилност, услуги и капиталните пазари, истакна дека е неопходно да има надлежно предавање на одговорностите и

Read More

Како одминуваат деновите се помалку членови од екипажот во бродот на Илинденска бб. веруваат дека ќе го преживеат оваа политичко невреме, па веројатно затоа секој од нив го бара својот чамец за спас пред за тоа да биде прекасно. Едно е јасно, тие итаат кон

Read More

Томислав Карамарко, претседател на Хрватска демократска заедница (ХДЗ), денеска поднесе оставка од функцијата претседател на партијата. Оставката на Карамарко на лидерската позиција уследи откако тој претходно се повлече и од местото прв потпреседател на хрватската влада бидејќи не успеа да обезбеди ново парламентарно мнозинство, откако ХДЗ

Read More

Демонстрантите во рекорден број се собраа пред владата, каде испраќаат силни пораки до власта и до поранешниот премиер Никола Груевски. Тука се најдоа и функционери од СДСМ кои јавно им се обратија на граѓаните. Савески јавно и се заблагодари на присутните за поддршката додека бил

Read More

Косовскиот министер за животна средина Ферид Агани вчера поднесе оставка, откако обвинител најави обвиненија против него поради корупција додека бил министер за здравство во претходната влада. Агани е меѓу оние 64 лица, од кои 44 се лекари, кои беа обвинети оваа недела поради земање поткупи за

Read More

Лидерот на Хрватска демократска заедница (ХДЗ) Томислав Карамарко денеска поднесе оставка од функцијата прв потпретседател на Владата, јави Хина. Карамарко ги повика и лидерот на Мост, Божо Петров и премиерот Тихомир Орешковиќ да го следат неговиот пример и да поднесат оставки. - Поднесов оставка и за тоа

Read More

Томислав Карамарко, лидерот на ХДЗ, си поднесе оставка од вицепремирската позиција со што стана втор ваков функционер на Балканот по нашиот Ставрески. Карамарко мораше да се повлече бидејќи е започната истрага за судир на интереси при што тој бил ангажиран како лобист од австриска нафтена

Read More

Денеска попладне Собранието ја констатираше оставката на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Саврески. Како негов наследник доаѓа Кирил Миновски, кој доаѓа од директорското место во Управата за јавни приходи. Од него опозицијата побара да троши помалку и да биде потранспарентен од Ставрески. - Прво барање

Read More

Грција денеска е преплавена од штрајкови и од протести. Илјадници Грци обединети под мотото „Дајте си оставка“ вечерва ќе излезат на протест пред парламентот во Атина и пред Белата кула во Солун. Граѓаните кои ќе бидат дел од ова движење сметаат дека владата на Алексис Ципрас

Read More