Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "пратеник"

Министерот без ресор Самка Ибраимовски задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Македонија, најави дека ќе ја напушти министерската функција и ќе биде пратник во Собранието. Ибраимовски, како што соопшти неговиот кабинет, денеска ќе потпише изјава во ДИК дека го прифаќа

Read More

Пратеникот Никола Тодоров и министер за здравство во заминување најави дека целосно ќе се повлече од политичките функции со цел да се посвети на неговата кариера како адвокат. - Почитувани, имајќи во предвид дека планирам во иднина повеќе да се посветам на мојата основна професија како

Read More

Графити со заканувачка содржина повторно осамнаа на куќата на охридскиот пратеник од редовите на СДСМ Томислав Тунтев. Ова е втор ваков случај во период од два месецa истиот пратеник да добива јавни закани по живот. „Смрт за Тунте” и „Тунте предавник ќе патиш” се дел

Read More

Пратеникот на британската Лабуристичка партија и претседател на Комисија за внатрешна политика, Кит Ваз поднесе денеска оставка, откако лондонските весници открија дека имал тајна врска со машки проститутки. – Жалам околу сите овие најнови настани, но е невозможно и понатаму да бидам претседател на Комисијата, изјави

Read More

38 годишен штипјанец заработи кривична пријава поради закани кон двајца министри во Владата на Р. Македонија и еден пратеник во републичкото собрание, информираат од штипскиот сектор за внатрешни работи. Пријавениот во текот на минатиот и пред минатиот мецес, од неговиот мобилен телефон, од својот фејсбук

Read More

Од вчера во Министерството за внатрешни работи, вработен е Иван Илиоски, син на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски. Иван Илиоски е вработен во СВР Битола како приправник во одделот за економски и компјутерски криминал. Вработувањето е направено без распишан оглас, пренесува Плусинфо. Од СВР Битола потврдуваат

Read More

Струмичкиот пратеник Васил Пишев кој вулгарно гестикулираше за време на седниците на македонското Собрание сега доби возвратен поздрав од неговите „колеги“ рапери. Во Струмица и истакнат плакат со поздрав до „раперот“ Пишев во негов препознатлив стил. А, после ќе се жалиме дека во Македонија немало

Read More

Владејачката партија покрена иницијатива за формирање на анкетна комисија во Собранието на Република Македонија која ќе биде фокусирана на решавање на скандалот со издавањето на лажни лични карти, но и на пасоши, документи и банкарски сметки. Предлогот го објави Илија Димовски пратеникот и координатор на ВМРО

Read More

Волен Сидеров, лидерот на ултра-националистичката бугарска партија Атака е притворен и ќе се соочи со обвинение за физички напад на студенти. Тој со неговите следбеници упадна во Националната академија за филм и уметност при што студентите ги нарекуваа „наркомани“ и „педери“ и дојде до физичка

Read More

Пратеникот од редовите на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Ромео Тренов, поднесе оставка на функцијата пратеник, за да биде именуван на друга функција. Тренов во оставката до Собранието, која треба да биде констатирана на првата наредна седница, пишува дека се повлекува поради именување на друга функција од Владата.

Read More