Wednesday, Jan 13, 2021
HomePosts Tagged "Емил Димитриев"

ВМРО-ДПМНЕ има квалитетен кадровски потенцијал кој треба рационално да биде искористен, рече пратеникот Емил Димитриев во интервју за „Макфакс“. Димитриев додава дека најавеното освежување во партијата ќе следува пред локалните избори за да се постигнат уште подобри резултати. - Јас лично поддржувам освежување во партијата со

Read More

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 14 осомничени. - Побарав увид во доказите и штом ги добијам, ќе

Read More

Европската комисија засега не открива кој ќе патува во Брисел на средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, дали тоа ќе биде техничкиот премиер Емил Димитриев или Зоран Заев. – Во овој момент можам да кажам дека поканите се

Read More

Премиерот Емил Димитриев по вчерашните случувања во Собранието апелира за смиреност и разумност кај сите политички партии и ги повикува граѓаните на смиреност и зачувување на квалитетни меѓуетнички и меѓупартиски односи. - Македонија вчера преживеа драматичен, непријатен, тежок и непосакуван ден. За жал, бевме сведоци на насилство

Read More

Актуелната власт размислува и презема подготвителни активности за издавање на нова еврообврзница во четвртиот квартал од годинава, за да ги отплати долговите кои достасуваат за наплата идната година, извести деловниот информативен сервис „Интелињус“ (Intellinews), повикувајќи се на извори од австриската банка „Рајфајзен“. Ако новата еврообврзница биде

Read More

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање

Read More

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата на Република Македонијa, Емил Димитриев, денеска присуствуваше на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во Штип. - Во моменти кога имаме силна политичка поларизација да надвладее разумот, да се запази достоинството во постапките и

Read More

Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска по повод Велигден испрати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко - методистичката црква. - Со особена радост и задоволство, на овој голем ден, сакам во свое лично

Read More

Техничката влада на претеникот Емил Димитриев, која воедно е во оставка, си вработува како влада со мандат, иако според мислење на Државната комисија за спречување на корупција, тоа не смее да го прави од распишување на изборите, пишува „А1он“. Техничката влада на Димитриев по изборите на

Read More

Синдикатот на „Југохром Алзар – Јагуновце“ бара итна средба со техничкиот премиер, Емил Димитриев, поради ситуацијата со комбинатот, чии печки се исклучени поради пробивањето на рокот за изградба на пречистителна станица. Од синдикатот реагираат на игнорирањето од страна на Владата на нивниот последен допис и бараат

Read More