Wednesday, May 20, 2020
HomePosts Tagged "напуштање"

Независно дали одлуката Велика Британија да ја напушти Европската унија ќе се покаже катастрофална или само грпка на патот за остварување на обединета Европа, едно нешто од него веќе е сосема и вознемирувачки јасно: Брегзитот ќе ја бетонира улогата на Германија како лидер на континентот

Read More

Најџел Фараж објави дека поднесува оставка од претседателската функција на еврофобската и антиимигрантската Партија за независност на Обединетото Кралство (ЈУКИП), откако ја постигнал целта на својот живот: излегувањето на Велика Британија од Европската унија, пренесе Франс прес. На прес конференција тој изјави дека ја завршил својата

Read More

Претставниците на Студентскиот пленум ја напуштија седницата на Ректоратот откако им го одзедоа зборот и им ги исклучија микрофоните кога се побунија против одлуката на Комисијата за верификација на Сенатот да ги верификува мандатите на десетте претставници на Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ). Ректорот Велимир Стојковски

Read More

Менаџерот на тренерот на ПСЖ Лоран Блан, Жан Пјер Берне, потврдил дека неговиот клиент до крајот на неделата ќе го напушти клубот, иако во февруари потпиша нов двегодишен договор и бидејќи се одлучил да не го исполни, сеуште не е јасно дали и каква казна

Read More

Живата легенда на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс, по 29 години најверојатно ќе го напушти клубот. Раководството на Јунајтед на Велшанецот, кој минатата сезона му беше асистент на Ван Гал, му понудило да го води младинскиот тим, но Гигс ја одбил понудата. Англиските медиуми шпекулираат дека новиот менаџер

Read More

Владата повторно му ги одзеде сите ингеренции на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, а ваквата одлука според СДСМ била донесена на итна седница на Владата. Оваа одлука ги укинува двата правилници кои Спасовски ги донесе минатиот понеделник, односно на 11-ти април, затоа што Владата смета

Read More