Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "оставка" (Page 3)

Пратеникот Никола Тодоров и министер за здравство во заминување најави дека целосно ќе се повлече од политичките функции со цел да се посвети на неговата кариера како адвокат. - Почитувани, имајќи во предвид дека планирам во иднина повеќе да се посветам на мојата основна професија како

Read More

Дејвид Мојс си поднесе оставка од Сандерленд, откако клубот испадна од Премиер лигата. Шкотланѓанинот така стави крај на една тешка сезона за “Црните Мачки“, кои завршија како последни со освоени 24 поени. Победија на само 6 натпревари од вкупно 38 кола, со ист број на нерешени

Read More

Директорот на Македонската опера и балет и оперски пејач Игор Дурловски денеска на својот фејсбук-профил објави дека поднесува оставка од местото директор на МОБ и од позицијата професор на Факултетот за музичка уметност. „Жалам што сите овие општествени превирања се случуваат во година кога одбележуваме два

Read More

На Еди Рама му се заканува реализација на „македонско сценарио“, односно вршење голем притисок од здружената албанска опозиција донесе преку одржување на масовни антивладини протести во Тирана на 13 мај, да го принудат да си поднесе оставка од премиерската функција. Главните барања на албанската опозиција ќе

Read More

На веб платформата change.org е покрената онлајн петиција за поднесување оставка на претседателот Ѓорги Иванов поради неговата улога во продлабочување на политичката криза. - Ние, граѓаните на Македонија, бараме итна оставка на Ѓорге Иванов од позицијата Претседател на Република Македонија. Ѓорге Иванов го крши Уставот и

Read More

Претседавачот на Советот на скопската Општина Центар Мирослав Шиповиќ денеска поднесе оставка од функцијата, јавува „СДК“. Во образложението на оставката Шиповиќ, кој е член на СДСМ , има наведено дека ја дава од лични причини. Тој дава оставка само од функцијата претседавач, а останува советник. „Шиповиќ си

Read More

На денешниот состанок на централно претседателство на ДУИ, кое веќе е во тек во седиштето на партијата во Мала Речица, ќе се расправа за повлекување на министрите на ДУИ од Владата, велат партиски извори за „Мета“. Доколку централното претседателство донесе ваква одлука, актуелната Влада ќе остане

Read More

„Што ли уште треба да се случи за градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да си поднесе оставка од функцијата и да го ослободи градот од криминалот, корупцијата и скандалите со кои ја разнебити Битола“, изјави денеска Горан Милевски од ЛДП. „Не е ли срамота, конзулска Битола,

Read More

Форумот на слободоумни патриоти, чиј претседател е Владимир Змејковски го повикува Никола Груевски да си даде неотповиклива оставка од функцијата претседател на ВМРО ДПМНЕ и да „дозволи низ еден демократски процес да се избере ново раководство, раководство кое ќе нема никаква допирна точка со него

Read More

Само еден месец по усвојувањето на реформите во албанското судство, над сто судии и обвинители од различни нивоа поднесоа оставки, пренесува албанската телевизиска станица „Топ Чанел“, повикувајќи се на судските институции во земјата. Башким Сулстарова, еден од најпознатите адвокати во Албанија, вели дека оние кои

Read More