Monday, Mar 30, 2020
HomePosts Tagged "ДПА"

Партијата на Мендух Тачи, ДПА, се повлекува од трката за избор на градоначалник на Струга. Кандидатот Менди Асани потврди дека нема да почне со кампањата. Како што информира за „Алсат“, причина за повлекувањето е да не се расцепуваат гласовите на гласачите Албанци во општината.

Read More

Лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи имаа средба. Се договориле да бидат конструктивна позиција и опозиција, да соработуваат за спроведување на Пржинскиот договор и за исполнување на стратешките цели на Македонија, членството во Европската унија и во НАТО. Пржинскиот договор и

Read More

Мнозинството од 67 пратеници за ДПА е апсолутно легитимно. Според нас одлуките на Иванов и ова што го прави ВМРО-ДПМНЕ во Собранието претставува суспендирање на основите принципи на демократијата, директно газење на Уставот и законите. Ние со гласовите што ги имаме освоено ќе го поддржиме

Read More

Мендух Тачи излезе и со свои барања како лидер на ДПА, најголемата албанска опозициона партија, за излез од политичката криза. Тачи бара половина од министрите кои сега ги има ДУИ да и припаднат токму на ДПА за да се формира една нова влада на широка

Read More

Државниот завод за ревизија ги објави партиските донации за 2015 година. Владејачката политичка партија ВМРО–ДПМНЕ имала најмногу донации лани споредено со останатите три најголеми политички партии во земјава. Според податоците на Државниот завод за ревизија, лани во ВМРО – ДПМНЕ биле донирани 1,48 милиони евра од

Read More

Иницијативата на СДСМ за импичмент на претседателот, Ѓорге Иванов поради одлуката за помилување на 56 политичари и функционери, вчера и формално доби поддршка од партијата на Али Ахмети. Потпис на иницијативата ставиле 16 од вкупно 19 пратеници на ДУИ. Според ова, зад иницијативата за поведување

Read More

Повеќето од новоформираните албански опозициони партии најавија бојкот на изборите. Ставот на Унитети на Гзим Острени, БЕСА и НДП е многу сличен на СДСМ и тие нема да излезат на избори за кои сметаат дека не се создадени сите фер и демократски услови за политички

Read More

Во државата на поделби веќе подолго време граѓаните и општеството страдаат од т.н „политички бомбардирања.“ Сè започна гласно и експлозивно со објавата на првата т.н „Бомба“ од страна на лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев. Се чини дека по првото „детонирање“, од 9-ти Февруари изминатата година,

Read More

Четирите најголеми лидери, односно водачи на наголемите политички партии - Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи - следниов вторник по терањето инает и развлекувањето на преговорите, повторно треба да седнат на заедничка маса, откако Работната група не успеа да ги затвори преостанатите

Read More

Во текот на вчерашниот ден, во склоп на преговорите на работните групи на четирите најголемите политички партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА) не се постигна решение за прашањата поврзани со медиумите. И покрај соопштението на олеснувачот Питер Ванхауте во кое тој наведе дека има напредок и

Read More