Tuesday, Nov 21, 2017
HomePosts Tagged "новинари"

„Приведувањето на снимателот на ТВ 21 и на еден фоторепортер од Косово е срамен чин на македонската полиција“, реагираше претседателот на ЗНМ, Насер Селмани на вчерашната информација дека снимател од ТВ 21 бил приведен во полициска станица под изговор дека на судењето ги снимале судиите

Read More

Централниот регистар денеска информираше на кој начин новинарите може да го остварат своето право на бесплатен пристап до информации откако Владата на 26. седница донесе ваква одлука. Во одлуката на Владата стои дека Централниот регистар и Агенцијата за катастар за недвижности треба во рок од 30

Read More

Владата на денешната седница ја усвоија изјавата за изразување силна политичка волја и поддршка на нејзините институции за континуирана примена на етичкиот кодекс за медиумско известување, како и за силно охрабрување на примената и почитувањето на системот за медиумска саморегулација, соопшти владината прес-служба. „Правото на медиумите

Read More

Во среда, 23 август, новинарките Вишња Рузојчиќ од ХРТ и Александра Приморац од порталот SBplus беа физички нападнати во Славонски Брод. Според извештаите на порталот SBplus, новинарките Приморац и Рузојчиќ известувале за престрелка, која се случила претходната ноќ, во која едно лице било сериозно повредено.

Read More

Петмина новинари од Полска ја посетија Македонија за да ги откријат убавините на земјата и да ја промовираат како туристичка дестинација помеѓу полските туристи. Новинарите, кои во Македонија престојуваа од 17 до 22 јули на покана и во органазија на „ТАВ Македонија“, ги посетиле Скопскиот и

Read More

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува вербалниот напад и недоличното однесување на градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков и советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Божин Јованов кон новинарската екипа на ТВ Канал ВИС од Струмица. „Колешката Стојне Митева и снимателот Кире Пиличев биле навредувани со

Read More

Зголемена безбедност на новинарите била главната тема на на денешната средба на претставниците на Здружението на новинари на Македонија со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, рекол дека институциите имаат обврска да обезбедат услови за непречена работа на новинарите и истакнал

Read More

Дел од медиумите, особено оној медиум кој го нарекуваат телевизија на Заеви во последните денови не зборуваат за проектите што ги правиме, туку го отвораат прашањето зошто и во кое својство се појавувам на настани - изјави претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски, откако при

Read More

Новинарите и персоналот на дневниот весник „Нова Македонија“ најавуваат нова медиумска криза откако и кај нив постојат големи проблеми со неисплатени плати и придонеси, па затоа се решија преку отворено писмо да ја известат јавноста за нивната незавидна положба, па затоа истото ви го пренесуваме

Read More

Чешкиот претседател Милош Земан се пошегува со својот руски колега Владимир Путин на нивниот состанок во Кина, кажувајќи му дека има премногу присутни новинари и дека треба да ги „ликвидира“. На што, рускиот претседател рекол дека “не би било доволно“ да се намали нивниот број. Разговорот

Read More