Thursday, Aug 6, 2020
HomePosts Tagged "Мендух Тачи"

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности. Ќе им се суди на политичари од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, но овој предмет ја опфаќа и ДПА, поточно нејзиниот претседател

Read More

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Конгресот да ја продолжи важноста на т.н. „закана по националните интереси на САД“ од регионот на Западен Балкан, документ кој беше донесен во јуни 2001 година од Џорџ Буш, пишува „Мета“. Со него се опфатени Босна и Херцеговина, Косово и

Read More

Лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи имаа средба. Се договориле да бидат конструктивна позиција и опозиција, да соработуваат за спроведување на Пржинскиот договор и за исполнување на стратешките цели на Македонија, членството во Европската унија и во НАТО. Пржинскиот договор и

Read More

Мнозинството од 67 пратеници за ДПА е апсолутно легитимно. Според нас одлуките на Иванов и ова што го прави ВМРО-ДПМНЕ во Собранието претставува суспендирање на основите принципи на демократијата, директно газење на Уставот и законите. Ние со гласовите што ги имаме освоено ќе го поддржиме

Read More

Али Ахмети со повеќе сопартијци од ДУИ меѓу кои и Талат Џафери, Муса Џафери, Рафиз Алити но и Мендух Тачи од ДПА се на листата за острел составена од организацијата „Окото на народот“ за изневерување на интересите на Косово заедно со албански политичари од регионот пренесе

Read More

СЈО ги забрза истражните дејствија со распитот на политичарите Мендух Тачи, Силвана Бонева и Самка Ибраимовски по што реакциите се доста очекувани. За пратеничката од Струмица работата на СЈО е правење медиумски циркус и воопшто непочитување на правната процедура, но не откри за кој предмет е

Read More

Самка Ибраимовски, лидерот на Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), лидерот на ДПА Мендух Тачи и членот на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева се повикани да дадат исказ во Специјалното јавно обвинителство. Тие треба да се појават таму утре - дознава СДК. Сите

Read More

Мендух Тачи излезе и со свои барања како лидер на ДПА, најголемата албанска опозициона партија, за излез од политичката криза. Тачи бара половина од министрите кои сега ги има ДУИ да и припаднат токму на ДПА за да се формира една нова влада на широка

Read More

Мендух Тачи се закани дека ќе го напушти пржинскиот договор. Лидерот на ДПА најавува дека основна причина за тоа е што точките битни за албанците воопшто не дошле на дневен ред и дека пржинскиот договор не ги дал резултатите кои се очекувале од него. Тој

Read More

Сите опозициони партии ќе се обидат да издејствуваат што е можно подобри реформи во изборниот законик, вклучувајќи го и пречистувањето на изборниот список, како и гаранции дека сите ќе настапат рамноправно, за да не дојде до нови моменти на бојкоти и негирање на резултатите. Мендух

Read More