Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "Бојкот"

Од „Фронтот за демократска Македонија“ (ФРОДЕМ) на Јове Кекеновски преку соопштение денеска реагираат во врска со најавениот бојкот на Собранието на Република Македонија. „На народниот пр(л)атеник Влатко Ѓорчев и останатите климоглавци никако да им дојде ум. Дијалогот и процесот на помирување го условуваат со ослободување на

Read More

Централниот штаб на внатрепартиската иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ во присуство на активисти од републичкиот штаб, 19 окружни и сите општински штабови денеска одлучи да не предложи, ниту пак да поддржи некој од кандидатите на вонредниот конгрес н ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов

Read More

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не учествува на денешните три собраниски седници меѓу кои е и седницата за избор на нов државен јавен обвините, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска. – Нема да учествуваме поради тоа што парламентарното мнозинство не создава и не сака да создаде демократски

Read More

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ денеска на Мечкин камен во Крушево положи цвеќе и се поклони пред споменикот на илинденците, несакајќи тоа да го стори утре, при официјалната прослава, бидејќи, како што рече Антонио Милошоски, не сака да дава легитимитет на „нелегално избрани функционери“. На официјалната прослава

Read More

Студентскиот пленум е обвинет дека е под влијание на младинската партиска организација на СДСМ која организирала свои членови да ги блокираат изборите за претседател на Студентскиот парламент и вообичаените навреди од власта дека се платеници на Сорос. Се појави и навредлив плакат против Студентскиот пленум

Read More

Студентскиот пленум ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори. – Потсетуваме дека блокадата не е кривично дело како што претходно пренесоа некои медиуми. Ние сите

Read More

Студентскиот пленум со блокада на Ректорската управа на УКИМ се обиде да издејствува одложување на изборите за Ректор бидејќи не се исполнети повеќе правни услови и дека голем дел од студентските преставници кои се вклучени во процесот не се избрани на легитимен начин. Се бара одложување

Read More

Студентскиот пленум со герила акција пред заклучената канцеларија на Студентскиот парламент и симболично поставија гласачка кутија пред вратата и во неа пуштија „гласачки ливчиња“ на кои е детално објаснето зошто претстојните избори за нов состав на СПУКМ се нелегитимни и нелегални, пренесе Плусинфо. „Студентскиот пленум се

Read More

ДУИ го повлече најверојатно главниот потег за одложување на закажаните избори на 5-ти јуни со тоа што излезе со официјален став дека нема да поднесе пратенички листи во законски предвидениот рок кој истекува денес на полноќ. Ставот на ДУИ го пренесе портпаролот Бујар Османи и со

Read More

Неколку стотици студенти денеска ја бојкотираа наставата на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, изразувајќи незадоволство кон претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, како и незадоволство кон приведените демонстранти, меѓу кои се наоѓаат и членови на Студентскиот пленум. Студентите и дел од новинарите се упатија и кон

Read More