Friday, Apr 3, 2020
HomePosts Tagged "партии"

СДСМ, според резултатите по двата круга од локалните избори, ќе раководи со Скопје и 56 општини, ВМРО-ДПМНЕ во пет, ДУИ во 10, Алијансата за Албанците во три, Беса, ДПА и ДПТ во по една, а кандидати предложени од група избирачи во три општини. Освен во Скопје,

Read More

Следната недела Македонија ќе има нова Влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, као дел од парламентарното мнозинство - изјавил за АФП претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Очекувам за ден­два да ја добијам програмата на овој кабинет, и

Read More

„Партиите на Албанците треба да ги избегнуваат несогласувањата и заедно со СДСМ да формираат силна Влада, затоа што и опозицијата, исто така, ќе биде силна„ - рече Имер Селмани за АлсатМ. Тој вели дека Владата треба да се формира што побрзо и да работи на враќањето

Read More

Во понеделник претседателот на Собранието Талат Џафери закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии за локалните избори, јавува „МКД“. Ако шефовите на пратеничките партии се договорат околу датумот за локалните избори, истиот ден можно ќе биде и одржување на собраниска седница за измени на

Read More

Датумот за локалните избори и измените на Изборниот законик може да бидат први на агендата на Собранието доколку на лидерска средба или претставниците на парламентарните парти постигнат консензус за тоа. Со ова Талат Џафери и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја потврдија информацијата дека партиите

Read More

Политичките партии и коалиции што учествуваа на последните парламентарни избори се уште не ги затвориле трансакциските сметки, отворени специјално за изборната кампања, иако законскиот рок во кој требаше да го сторат тоа истече на крајот на минатиот месец. Како што велат за Фокус од најголемите политички

Read More

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гaрет денеска на Твитер влезе во мала преписка со твитерџијата Богдан Илиевски (Бетмен велит), еден од предводниците на собирите наречени „За заедничка Македонија“. „Бетмен велит“ преку твит го праша амбасадорот дали навистина изјавил дека случувањата во парламентот се

Read More

По неколкучасовни преговори во Клубот на пратеници, лидерите потписници на договорот од Пржино, се договорија Љуљзим Хазири да биде петтиот член на Привремената комисија за следење на медиумското претставување. Хазири е дописник на МРТВ од Гостивар. Ова би значело дека изборите да се одржат на 11

Read More

ВМРО ДПМНЕ ги прифаќа предлозите на СДСМ - пред малку изјави лидерот на владејачката партија, кој за кусо излезе од средбата на четирите партии која се уште е во тек во Клубот на пратениците. Предлогот на СДСМ за главен уредник на информативната програма на МРТВ

Read More

Плодна средба на преставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино. Според дел од преговарачите од власта усогласени се измените во Законите за Влада и за внатрешни работи, а и предизборната регулација за медиумите е веќе пред усогласување и се очекува на денешниот состанок да

Read More