Wednesday, Jul 8, 2020
HomePosts Tagged "барања"

Следната недела Македонија ќе има нова Влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, као дел од парламентарното мнозинство - изјавил за АФП претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Очекувам за ден­два да ја добијам програмата на овој кабинет, и

Read More

Сопартијците и гостите на 22 Конгрес на СДСМ му упатија конкретна порака на Заев, кој е единствениот кандидат за претседател на партијата и мандатар за состав на новата Влада. Биди државник, а не политичар - му порачаа тие во своите обраќања, бидејќи според нив, само

Read More

Родителите на децата со посебни потреби денеска ги пакуваат шаторите откако според планираното останаа две вечери да кампуваат спроти Собранието со цел да станат видливи нивните проблеми за политичарите. Политичари ги посетија, им изразија поддршка, а дел од нив им ветија дека нивните барања ќе

Read More

Груевски со последна средба со граѓаните на Радожда ја заврши посетата на Охридско-Струшкиот регион при која истакна реализација на повеќе ветени проекти од платформата на ВМРО-ДПМНЕ, а исто така ги слушна и предлозите за сите потреби и нови барања на жителите. Присутните побараа да се

Read More

Националната Алијанса за Ретки болести на Македонија со организациите членки, со цел да се унапреди здравствената состојба и квалитетот на живот на лицата со ретки болести во Р. Македонија бараат од Владата на Република Македонија, Министерството за здравство и останатите надлежни државни институции да ги

Read More

Министерството за правда конечно ги прими судските административци. По долго игнорирање, денеска министерот Валдет Џафери ги прими претставниците на синдикатот и претседателите на Врховниот суд, судскиот совет, републичкиот јавен обвинител и претседателот на здружението на судии. Тие се согласни дека барањата на УПОЗ се оправдани,

Read More

Како што веќе најавија од пред некој ден, денеска „Шарените револуционери“ блокираа три мостови во Скопје: Мост Гоце Делчев, Мост Слобода и Мост Мајка Тереза (кај МАНУ). Граѓаните од “Шарената револуција” се одлучија на блокади како јавен притисок врз власта за исполнување на нивните барања, за

Read More

Демонстрантите од „Шарената револуција“ прашуваат дали Уставниот суд, оформен во име на граѓаните и платен со пари на граѓаните да се произнесе за Специјалното јавно обвинителство? Или планира да го укине? Додека чекаат одговор на ова прашање, прогонот врз демонстрантите се уште трае. Наместо повлекување на пријавите,

Read More

Мендух Тачи излезе и со свои барања како лидер на ДПА, најголемата албанска опозициона партија, за излез од политичката криза. Тачи бара половина од министрите кои сега ги има ДУИ да и припаднат токму на ДПА за да се формира една нова влада на широка

Read More

Коалицијата за промени и правда (КПП) составена од повеќе помали партии како ДС, ФРОДЕМ, МОРО-РП и ДЕМОС побара спроведување на сериозни реформи во правосудството и полицијата без кои никогаш нема да има услови за мирни, слободни и демократски избори. Исто така се бара формирање токму

Read More